







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,163 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,890 sqft |
| Age | 66 years (1960) |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,153 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 010-094-083 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
12474 Laity Street
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,351 sqft |
| Price / SqFt: | $447 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.58 ac. (25,091 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3084610 |
| Distance: | 725 m |
20995 118 Avenue
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,195 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,019 sqft) |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | R3069304 |
| Distance: | 829 m |
20899 Camwood Avenue
| Sold Price: | $960,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,833 sqft |
| Price / SqFt: | $524 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,175 sqft) |
| Days on Market: | 174 |
| MLS® Number: | R3022823 |
| Distance: | 866 m |
11708 Fraserview Street
| Sold Price: | $1,040,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,056 sqft |
| Price / SqFt: | $506 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,955 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3071372 |
| Distance: | 907 m |
11735 Steeves Street
| Sold Price: | $930,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,520 sqft |
| Price / SqFt: | $612 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3101812 |
| Distance: | 999 m |
11756 208 Street
| Sold Price: | $1,133,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,108 sqft |
| Price / SqFt: | $537 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,623 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3079950 |
| Distance: | 1.1 km |
21101 119 Avenue
| Asking Price: | $1,179,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,856 sqft |
| Price / SqFt: | $635 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,307 sqft) |
| Days on Market: | 133 |
| MLS® Number: | R3079537 |
| Distance: | 509 m |
12106 214 Street
| Asking Price: | $1,049,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,068 sqft |
| Price / SqFt: | $508 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,855 sqft) |
| Days on Market: | 104 |
| MLS® Number: | R3089559 |
| Distance: | 559 m |
21530 123 Avenue
| Asking Price: | $899,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,081 sqft |
| Price / SqFt: | $432 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,625 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125894 |
| Distance: | 873 m |
12033 206b Street
| Asking Price: | $940,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,859 sqft |
| Price / SqFt: | $506 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,069 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114428 |
| Distance: | 1.0 km |
11717 209 Street
| Asking Price: | $1,174,800 |
| Listing Date: | 2025-Nov-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,356 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,841 sqft) |
| Days on Market: | 198 |
| MLS® Number: | R3066471 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $958,000 | $130,000 | $1,088,000 | -1.4% |
| 2025 | $964,000 | $140,000 | $1,104,000 | -5.3% |
| 2023 | $1,043,000 | $123,000 | $1,166,000 | +11.7% |
| 2022 | $924,000 | $120,000 | $1,044,000 | +37.5% |
| 2021 | $657,000 | $102,000 | $759,000 | - |