







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,722 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,101 sqft |
| Age | 38 years (1988) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,594 sqft) |
| Land Frontage | 67.5 ft |
| Land Dimensions | 67.5 x 97.57 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 011-155-167 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
20402 Walnut Crescent
| Sold Price: | $1,215,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,206 sqft |
| Price / SqFt: | $551 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,308 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3103003 |
| Distance: | 155 m |
11708 Furukawa Place
| Sold Price: | $964,900 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,835 sqft |
| Price / SqFt: | $526 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,557 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3119893 |
| Distance: | 270 m |
20718 Camwood Avenue
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,364 sqft |
| Price / SqFt: | $465 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,969 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3121283 |
| Distance: | 502 m |
20306 116 Avenue
| Sold Price: | $1,025,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,795 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3063651 |
| Distance: | 514 m |
11918 Bruce Place
| Sold Price: | $1,038,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,082 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,216 sqft) |
| Days on Market: | 161 |
| MLS® Number: | R3068044 |
| Distance: | 607 m |
11727 208 Street
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,258 sqft |
| Price / SqFt: | $487 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,891 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3072665 |
| Distance: | 682 m |
20444 Dale Drive
| Asking Price: | $949,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,176 sqft |
| Price / SqFt: | $437 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,005 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116417 |
| Distance: | 172 m |
11820 207 Street
| Asking Price: | $999,999 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,592 sqft |
| Price / SqFt: | $628 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3108147 |
| Distance: | 465 m |
11649 202b Street
| Asking Price: | $1,150,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,775 sqft |
| Price / SqFt: | $648 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,306 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3104924 |
| Distance: | 524 m |
12033 206b Street
| Asking Price: | $940,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,859 sqft |
| Price / SqFt: | $506 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,069 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114428 |
| Distance: | 589 m |
11469 207 Street
| Asking Price: | $1,158,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,250 sqft |
| Price / SqFt: | $515 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,724 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3111207 |
| Distance: | 781 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $864,000 | $299,000 | $1,163,000 | -2.7% |
| 2025 | $871,000 | $324,000 | $1,195,000 | -1.6% |
| 2024 | $842,000 | $373,000 | $1,215,000 | +2.3% |
| 2023 | $864,000 | $324,000 | $1,188,000 | +7.3% |
| 2022 | $795,000 | $312,000 | $1,107,000 | +40.7% |
| 2021 | $589,000 | $198,000 | $787,000 | -0.1% |
| 2020 | $586,000 | $202,000 | $788,000 | - |