

































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,137 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 877 sqft |
| Age | 91 years (1935) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,200 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 120 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 011-511-796 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
20258 Ospring Street
| Sold Price: | $700,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 950 sqft |
| Price / SqFt: | $737 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3097708 |
| Distance: | 140 m |
11584 212 Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 964 sqft |
| Price / SqFt: | $882 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,992 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3071173 |
| Distance: | 2.0 km |
22362 St. Anne Avenue
| Sold Price: | $800,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 848 sqft |
| Price / SqFt: | $943 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3082193 |
| Distance: | 4.1 km |
11750 Glenhurst Street
| Sold Price: | $865,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,084 sqft |
| Price / SqFt: | $798 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,996 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3114028 |
| Distance: | 6.2 km |
13209 232 Street
| Sold Price: | $870,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 812 sqft |
| Price / SqFt: | $1,071 |
| Age: | 117 years |
| Land Size: | 0.61 ac. (26,571 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3108506 |
| Distance: | 6.9 km |
11328 Maple Crescent
| Asking Price: | $749,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,075 sqft |
| Price / SqFt: | $697 |
| Age: | 106 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,597 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3124125 |
| Distance: | 395 m |
20624 Westfield Avenue
| Asking Price: | $868,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,056 sqft |
| Price / SqFt: | $822 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,226 sqft) |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3092063 |
| Distance: | 708 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $792,000 | $27,000 | $819,000 | -3.4% |
| 2023 | $823,000 | $24,900 | $847,900 | +8.4% |
| 2022 | $761,000 | $21,400 | $782,400 | +38.8% |
| 2021 | $543,000 | $20,600 | $563,600 | +5.2% |
| 2020 | $518,000 | $17,700 | $535,700 | - |