







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,451 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,433 sqft |
| Age | 17 years (2009) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,699 sqft) |
| Land Frontage | 47.2 ft |
| Land Dimensions | 47.2 x 139.77 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 027-983-757 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $776,000 | $539,000 | $1,315,000 | -3.9% |
| 2025 | $832,000 | $537,000 | $1,369,000 | +1.2% |
| 2023 | $785,000 | $568,000 | $1,353,000 | +9.6% |
| 2022 | $719,000 | $516,000 | $1,235,000 | +34.8% |
| 2021 | $529,000 | $387,000 | $916,000 | +2.7% |
| 2020 | $546,000 | $346,000 | $892,000 | - |
13687 232a Street
| Sold Price: | $968,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,134 sqft |
| Price / SqFt: | $454 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,296 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3105128 |
| Distance: | 300 m |
22920 Gilbert Drive
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,488 sqft |
| Price / SqFt: | $482 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,525 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3098668 |
| Distance: | 345 m |
14107 Mier Drive
| Sold Price: | $1,445,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,992 sqft |
| Price / SqFt: | $483 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,288 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3091590 |
| Distance: | 526 m |
22808 Nelson Court
| Sold Price: | $1,240,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,028 sqft |
| Price / SqFt: | $410 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,778 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3071277 |
| Distance: | 902 m |
13346 236 Street
| Sold Price: | $1,290,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,627 sqft |
| Price / SqFt: | $491 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,004 sqft) |
| Days on Market: | 182 |
| MLS® Number: | R3034049 |
| Distance: | 1.3 km |
23053 125a Avenue
| Sold Price: | $1,140,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,397 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,579 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3096606 |
| Distance: | 2.6 km |
13667 232a Street
| Asking Price: | $978,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,001 sqft |
| Price / SqFt: | $489 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,292 sqft) |
| Days on Market: | 116 |
| MLS® Number: | R3085109 |
| Distance: | 338 m |
13866 229 Lane
| Asking Price: | $1,235,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,634 sqft |
| Price / SqFt: | $469 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,631 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125178 |
| Distance: | 437 m |
23370 Seymour Avenue
| Asking Price: | $1,379,900 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,961 sqft |
| Price / SqFt: | $466 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,398 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126702 |
| Distance: | 536 m |