







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,255 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,243 sqft |
| Age | 18 years (2008) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,806 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 027-147-096 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
12396 201 Street
| Sold Price: | $1,575,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,335 sqft |
| Price / SqFt: | $472 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,058 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3084447 |
| Distance: | 155 m |
20353 123 Avenue
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,862 sqft |
| Price / SqFt: | $414 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,625 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3080363 |
| Distance: | 568 m |
12193 Lindsay Place
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,760 sqft |
| Price / SqFt: | $453 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,093 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3098655 |
| Distance: | 574 m |
12125 Irving Street
| Sold Price: | $1,283,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,874 sqft |
| Price / SqFt: | $446 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,019 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3073035 |
| Distance: | 699 m |
12224 194a Street
| Sold Price: | $1,415,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,724 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,094 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3079391 |
| Distance: | 1.4 km |
19564 Hammond Road
| Sold Price: | $1,635,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,378 sqft |
| Price / SqFt: | $484 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,256 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3043083 |
| Distance: | 1.7 km |
20558 122 Avenue
| Asking Price: | $1,329,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,265 sqft |
| Price / SqFt: | $407 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,071 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3106600 |
| Distance: | 1.0 km |
12475 208 Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,877 sqft |
| Price / SqFt: | $521 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,918 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3111215 |
| Distance: | 1.3 km |
12213 207a Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,691 sqft |
| Price / SqFt: | $406 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,995 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115340 |
| Distance: | 1.3 km |
20180 Stanton Avenue
| Asking Price: | $1,388,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,673 sqft |
| Price / SqFt: | $520 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,003 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113185 |
| Distance: | 1.5 km |
11939 Bonson Road
| Asking Price: | $1,699,900 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,582 sqft |
| Price / SqFt: | $475 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,910 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121280 |
| Distance: | 1.6 km |
20929 Hunter Place
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,224 sqft |
| Price / SqFt: | $403 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,841 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119004 |
| Distance: | 2.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,012,000 | $721,000 | $1,733,000 | +2.4% |
| 2024 | $1,013,000 | $679,000 | $1,692,000 | +1.7% |
| 2023 | $1,013,000 | $650,000 | $1,663,000 | +4.5% |
| 2022 | $1,001,000 | $591,000 | $1,592,000 | +27.3% |
| 2021 | $695,000 | $556,000 | $1,251,000 | +8.9% |
| 2020 | $611,000 | $538,000 | $1,149,000 | - |