



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,862 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,709 sqft |
| Age | 18 years (2008) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (6,853 sqft) |
| Land Frontage | 72.18 ft |
| Land Dimensions | 22 x 38 m |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 027-147-363 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
20353 123 Avenue
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,862 sqft |
| Price / SqFt: | $414 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,625 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3080363 |
| Distance: | 467 m |
19757 Joyner Place
| Sold Price: | $1,465,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,627 sqft |
| Price / SqFt: | $404 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,651 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3096013 |
| Distance: | 2.1 km |
21469 126 Avenue
| Sold Price: | $1,360,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,782 sqft |
| Price / SqFt: | $360 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,128 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117980 |
| Distance: | 2.6 km |
12696 227th Street
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,669 sqft |
| Price / SqFt: | $341 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,190 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3111089 |
| Distance: | 5.1 km |
20347 98a Avenue
| Sold Price: | $1,495,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,585 sqft |
| Price / SqFt: | $417 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,494 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3081832 |
| Distance: | 5.1 km |
20410 98a Avenue
| Sold Price: | $1,685,000 |
| Sold Date: | 2026-May-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,563 sqft |
| Price / SqFt: | $473 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,747 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3105355 |
| Distance: | 5.2 km |
20388 Wicklund Avenue
| Asking Price: | $1,569,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,233 sqft |
| Price / SqFt: | $371 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,259 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3094502 |
| Distance: | 788 m |
12213 207a Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,691 sqft |
| Price / SqFt: | $406 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,995 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115340 |
| Distance: | 1.2 km |
11939 Bonson Road
| Asking Price: | $1,699,900 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,582 sqft |
| Price / SqFt: | $475 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,910 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121280 |
| Distance: | 1.7 km |
12047 Laity Street
| Asking Price: | $1,648,800 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,971 sqft |
| Price / SqFt: | $332 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.42 ac. (18,222 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123461 |
| Distance: | 2.4 km |
19178 117a Avenue
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,780 sqft |
| Price / SqFt: | $449 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,046 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3100437 |
| Distance: | 2.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $987,000 | $889,000 | $1,876,000 | -2.8% |
| 2025 | $1,024,000 | $906,000 | $1,930,000 | +7.3% |
| 2024 | $988,000 | $810,000 | $1,798,000 | +1.9% |
| 2023 | $988,000 | $776,000 | $1,764,000 | +2.5% |
| 2022 | $975,000 | $746,000 | $1,721,000 | +24.6% |
| 2021 | $678,000 | $703,000 | $1,381,000 | +11.6% |
| 2020 | $595,000 | $642,000 | $1,237,000 | - |