





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,060 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,072 sqft |
| Age | 55 years (1971) |
| Land |
| Land Size | 0.25 ac (11,050 sqft) |
| Land Frontage | 130 ft |
| Land Dimensions | 130 x 84.75 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 008-455-091 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
21470 124th Avenue
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,216 sqft |
| Price / SqFt: | $451 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.60 ac. (26,136 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3086914 |
| Distance: | 163 m |
21469 126 Avenue
| Sold Price: | $1,360,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,782 sqft |
| Price / SqFt: | $360 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,128 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117980 |
| Distance: | 378 m |
12535 216 Street
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,093 sqft |
| Price / SqFt: | $404 |
| Age: | 96 years |
| Land Size: | 0.38 ac. (16,539 sqft) |
| Days on Market: | 150 |
| MLS® Number: | R3032935 |
| Distance: | 485 m |
12235 Norfolk Place
| Sold Price: | $1,320,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 4,395 sqft |
| Price / SqFt: | $300 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,230 sqft) |
| Days on Market: | 95 |
| MLS® Number: | R3071585 |
| Distance: | 585 m |
21124 Glenwood Avenue
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,264 sqft |
| Price / SqFt: | $414 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,179 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3085661 |
| Distance: | 933 m |
11676 Miller Street
| Sold Price: | $1,195,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,388 sqft |
| Price / SqFt: | $353 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,190 sqft) |
| Days on Market: | 182 |
| MLS® Number: | R3011348 |
| Distance: | 2.2 km |
21260 Douglas Avenue
| Asking Price: | $1,298,800 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,117 sqft |
| Price / SqFt: | $417 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,498 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125072 |
| Distance: | 290 m |
12047 Laity Street
| Asking Price: | $1,648,800 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,971 sqft |
| Price / SqFt: | $332 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.42 ac. (18,222 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123461 |
| Distance: | 792 m |
20929 Hunter Place
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,224 sqft |
| Price / SqFt: | $403 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,841 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119004 |
| Distance: | 1.4 km |
12213 207a Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,691 sqft |
| Price / SqFt: | $406 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,995 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115340 |
| Distance: | 1.4 km |
21105 River Road
| Asking Price: | $1,415,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,437 sqft |
| Price / SqFt: | $412 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,634 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3123761 |
| Distance: | 1.8 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,032,000 | $259,000 | $1,291,000 | -2.0% |
| 2025 | $1,045,000 | $273,000 | $1,318,000 | -3.8% |
| 2024 | $1,096,000 | $274,000 | $1,370,000 | +6.0% |
| 2023 | $990,000 | $302,000 | $1,292,000 | +5.7% |
| 2022 | $972,000 | $250,000 | $1,222,000 | +30.7% |
| 2021 | $734,000 | $201,000 | $935,000 | +12.0% |
| 2020 | $626,000 | $209,000 | $835,000 | - |