






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,089 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,016 sqft |
| Age | 38 years (1988) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,223 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 010-179-097 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
12409 204b Street
| Sold Price: | $1,345,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,177 sqft |
| Price / SqFt: | $618 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,193 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3072675 |
| Distance: | 275 m |
20302 123b Avenue
| Sold Price: | $1,286,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,206 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,448 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3090274 |
| Distance: | 398 m |
12209 207a Street
| Sold Price: | $1,190,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,927 sqft |
| Price / SqFt: | $618 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,055 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3045045 |
| Distance: | 408 m |
12201 Irving Street
| Sold Price: | $1,045,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,633 sqft |
| Price / SqFt: | $640 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,008 sqft) |
| Days on Market: | 102 |
| MLS® Number: | R3052334 |
| Distance: | 596 m |
20492 Walnut Crescent
| Sold Price: | $1,170,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,101 sqft |
| Price / SqFt: | $557 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,594 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3105140 |
| Distance: | 1.1 km |
11918 Bruce Place
| Sold Price: | $1,038,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,082 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,216 sqft) |
| Days on Market: | 161 |
| MLS® Number: | R3068044 |
| Distance: | 1.1 km |
20685 125 Avenue
| Asking Price: | $1,489,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,167 sqft |
| Price / SqFt: | $687 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,200 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3094419 |
| Distance: | 371 m |
12492 205 Street
| Asking Price: | $1,300,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,768 sqft |
| Price / SqFt: | $735 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,278 sqft) |
| Days on Market: | 233 |
| MLS® Number: | R3055537 |
| Distance: | 410 m |
12239 Skillen Street
| Asking Price: | $1,216,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,878 sqft |
| Price / SqFt: | $647 |
| Age: | 110 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,941 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114544 |
| Distance: | 514 m |
20885 124th Avenue
| Asking Price: | $1,269,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,247 sqft |
| Price / SqFt: | $565 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,175 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3111034 |
| Distance: | 624 m |
12033 206b Street
| Asking Price: | $940,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,859 sqft |
| Price / SqFt: | $506 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,069 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114428 |
| Distance: | 642 m |
20256 123 Avenue
| Asking Price: | $1,098,500 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,084 sqft |
| Price / SqFt: | $527 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,039 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3101634 |
| Distance: | 647 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $997,000 | $303,000 | $1,300,000 | -1.9% |
| 2025 | $1,034,000 | $291,000 | $1,325,000 | +1.3% |
| 2023 | $998,000 | $310,000 | $1,308,000 | +1.9% |
| 2022 | $950,000 | $334,000 | $1,284,000 | +36.7% |
| 2021 | $655,000 | $284,000 | $939,000 | +1.6% |
| 2020 | $612,000 | $312,000 | $924,000 | - |