







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,423 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,698 sqft |
| Age | 40 years (1986) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,050 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 001-581-104 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $852,000 | $255,000 | $1,107,000 | -6.0% |
| 2024 | $951,000 | $227,000 | $1,178,000 | +1.2% |
| 2023 | $950,000 | $214,000 | $1,164,000 | +6.8% |
| 2022 | $877,000 | $213,000 | $1,090,000 | +42.9% |
| 2021 | $558,000 | $205,000 | $763,000 | +3.5% |
| 2020 | $540,000 | $197,000 | $737,000 | - |
22169 River Bend
| Sold Price: | $1,020,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,935 sqft |
| Price / SqFt: | $527 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,492 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3056888 |
| Distance: | 163 m |
11879 220 Street
| Sold Price: | $980,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,456 sqft |
| Price / SqFt: | $673 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,280 sqft) |
| Days on Market: | 190 |
| MLS® Number: | R3053013 |
| Distance: | 461 m |
11953 221 Street
| Sold Price: | $1,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,080 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,320 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3092495 |
| Distance: | 501 m |
22041 Dewdney Trunk Road
| Sold Price: | $788,880 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,809 sqft |
| Price / SqFt: | $436 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,013 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3110277 |
| Distance: | 631 m |
11829 218 Street
| Sold Price: | $830,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,955 sqft |
| Price / SqFt: | $425 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,365 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3084176 |
| Distance: | 667 m |
12104 Garden Street
| Sold Price: | $1,000,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,300 sqft |
| Price / SqFt: | $769 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,126 sqft) |
| Days on Market: | 143 |
| MLS® Number: | R3030794 |
| Distance: | 904 m |
22136 River Bend
| Asking Price: | $898,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,611 sqft |
| Price / SqFt: | $557 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,652 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115677 |
| Distance: | 135 m |
22130 River Bend
| Asking Price: | $1,189,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,794 sqft |
| Price / SqFt: | $663 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3095355 |
| Distance: | 143 m |
11949 220 Street
| Asking Price: | $998,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,316 sqft |
| Price / SqFt: | $758 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,280 sqft) |
| Days on Market: | 126 |
| MLS® Number: | R3081894 |
| Distance: | 559 m |
12039 220 Street
| Asking Price: | $975,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 2,042 sqft |
| Price / SqFt: | $477 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,355 sqft) |
| Days on Market: | 257 |
| MLS® Number: | R3047215 |
| Distance: | 738 m |
12138 Dunbar Street
| Asking Price: | $1,239,000 |
| Listing Date: | 2025-Aug-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,675 sqft |
| Price / SqFt: | $740 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,051 sqft) |
| Days on Market: | 287 |
| MLS® Number: | R3037024 |
| Distance: | 873 m |