





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,884 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,520 sqft |
| Age | 58 years (1968) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,200 sqft) |
| Land Frontage | 1 ft |
| Land Dimensions | 1 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 006-789-862 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
20899 Camwood Avenue
| Sold Price: | $960,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,833 sqft |
| Price / SqFt: | $524 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,175 sqft) |
| Days on Market: | 174 |
| MLS® Number: | R3022823 |
| Distance: | 197 m |
20817 Camwood Avenue
| Sold Price: | $875,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,273 sqft |
| Price / SqFt: | $687 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,281 sqft) |
| Days on Market: | 126 |
| MLS® Number: | R3044253 |
| Distance: | 303 m |
20461 Deniza Avenue
| Sold Price: | $935,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,371 sqft |
| Price / SqFt: | $682 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,532 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3102194 |
| Distance: | 970 m |
21127 Wicklund Avenue
| Sold Price: | $950,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,890 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,153 sqft) |
| Days on Market: | 94 |
| MLS® Number: | R3083102 |
| Distance: | 999 m |
20398 Dale Drive
| Sold Price: | $995,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,236 sqft |
| Price / SqFt: | $805 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,714 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3103729 |
| Distance: | 1.0 km |
11956 214 Street
| Sold Price: | $750,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $85 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,228 sqft |
| Price / SqFt: | $611 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,104 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3103475 |
| Distance: | 1.0 km |
20984 118 Avenue
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,229 sqft |
| Price / SqFt: | $813 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3121155 |
| Distance: | 129 m |
11820 207 Street
| Asking Price: | $999,999 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,592 sqft |
| Price / SqFt: | $628 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3108147 |
| Distance: | 495 m |
20673 W River Road
| Asking Price: | $939,999 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,357 sqft |
| Price / SqFt: | $693 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,657 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114539 |
| Distance: | 599 m |
11786 212 Street
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,843 sqft |
| Price / SqFt: | $542 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,970 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3112403 |
| Distance: | 601 m |
21254 117 Avenue
| Asking Price: | $990,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,730 sqft |
| Price / SqFt: | $572 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,929 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3094657 |
| Distance: | 644 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $935,000 | $88,300 | $1,023,300 | -1.3% |
| 2025 | $941,000 | $96,200 | $1,037,200 | -4.4% |
| 2024 | $996,000 | $89,200 | $1,085,200 | -1.2% |
| 2023 | $1,018,000 | $80,800 | $1,098,800 | +11.9% |
| 2022 | $902,000 | $80,300 | $982,300 | +38.7% |
| 2021 | $642,000 | $66,200 | $708,200 | +12.0% |
| 2020 | $555,000 | $77,400 | $632,400 | - |