







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,034 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,285 sqft |
| Age | 58 years (1968) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,200 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 120 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 006-789-790 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
20929 Hunter Place
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,224 sqft |
| Price / SqFt: | $403 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,841 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119004 |
| Distance: | 457 m |
12037 208 Street
| Asking Price: | $1,249,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,503 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,352 sqft) |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3088791 |
| Distance: | 760 m |
12019 206 Street
| Asking Price: | $1,425,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,609 sqft |
| Price / SqFt: | $546 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,217 sqft) |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3086523 |
| Distance: | 1.0 km |
20583 Dewdney Trunk Road
| Asking Price: | $1,500,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,756 sqft |
| Price / SqFt: | $544 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.48 ac. (21,075 sqft) |
| Days on Market: | 168 |
| MLS® Number: | R3073334 |
| Distance: | 1.0 km |
12213 207a Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,691 sqft |
| Price / SqFt: | $406 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,995 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115340 |
| Distance: | 1.1 km |
21089 Dewdney Trunk Road
| Sold Price: | $1,180,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,853 sqft |
| Price / SqFt: | $414 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,507 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3074548 |
| Distance: | 679 m |
21124 Glenwood Avenue
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,264 sqft |
| Price / SqFt: | $414 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,179 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3085661 |
| Distance: | 744 m |
21514 Donovan Avenue
| Sold Price: | $1,346,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,016 sqft |
| Price / SqFt: | $446 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,900 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3094418 |
| Distance: | 1.2 km |
21157 Stonehouse Avenue
| Sold Price: | $1,295,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,521 sqft |
| Price / SqFt: | $514 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,350 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3090223 |
| Distance: | 1.2 km |
12411 Blanshard Street
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,493 sqft |
| Price / SqFt: | $501 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,280 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3113726 |
| Distance: | 1.4 km |
12411 Klassen Place
| Sold Price: | $1,355,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,451 sqft |
| Price / SqFt: | $393 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,356 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3080976 |
| Distance: | 1.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $935,000 | $121,000 | $1,056,000 | -5.6% |
| 2024 | $996,000 | $123,000 | $1,119,000 | -0.9% |
| 2023 | $1,018,000 | $111,000 | $1,129,000 | +12.0% |
| 2022 | $902,000 | $106,000 | $1,008,000 | +38.0% |
| 2021 | $642,000 | $88,600 | $730,600 | +11.0% |
| 2020 | $555,000 | $103,000 | $658,000 | - |