


| Pricing | |
| Asking Price | $2,184,000 |
| Price per Floor SqFt | |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,418 (2022) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,896 sqft |
| Age | 40 years (1986) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (6,825 sqft) |
| Price per Land SqFt | $320.00 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2008-Jun-18 |
| Previously Sold Price | $405,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$1,779,000 (+439.3%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | - |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 001-580-914 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
11711 Lighthouse Court
| Asking Price: | $2,149,440 |
| Listing Date: | 2024-Aug-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | - |
| Floor Area: | 1,860 sqft |
| Price / SqFt: | $1,156 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,717 sqft) |
| Days on Market: | 659 |
| MLS® Number: | R2912405 |
| Distance: | 22 m |
11729 Lighthouse Court
| Asking Price: | $2,456,000 |
| Listing Date: | 2024-Aug-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | - |
| Floor Area: | 1,662 sqft |
| Price / SqFt: | $1,478 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,675 sqft) |
| Days on Market: | 659 |
| MLS® Number: | R2912266 |
| Distance: | 39 m |
11705 Lighthouse Court
| Asking Price: | $1,942,720 |
| Listing Date: | 2024-Aug-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | - |
| Floor Area: | 1,717 sqft |
| Price / SqFt: | $1,131 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,071 sqft) |
| Days on Market: | 659 |
| MLS® Number: | R2912455 |
| Distance: | 47 m |
11741 Lighthouse Court
| Asking Price: | $2,287,040 |
| Listing Date: | 2024-Aug-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | - |
| Floor Area: | 1,550 sqft |
| Price / SqFt: | $1,476 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,147 sqft) |
| Days on Market: | 659 |
| MLS® Number: | R2912294 |
| Distance: | 58 m |
22107 River Bend
| Asking Price: | $1,887,680 |
| Listing Date: | 2024-Aug-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | - |
| Floor Area: | 1,745 sqft |
| Price / SqFt: | $1,082 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,899 sqft) |
| Days on Market: | 659 |
| MLS® Number: | R2912367 |
| Distance: | 75 m |
11721 Driftwood Drive
| Asking Price: | $1,946,240 |
| Listing Date: | 2024-Aug-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | - |
| Floor Area: | 1,629 sqft |
| Price / SqFt: | $1,195 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,082 sqft) |
| Days on Market: | 659 |
| MLS® Number: | R2912224 |
| Distance: | 82 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $873,000 | $213,000 | $1,086,000 | -6.9% |
| 2024 | $974,000 | $193,000 | $1,167,000 | +1.0% |
| 2023 | $973,000 | $183,000 | $1,156,000 | +6.9% |
| 2022 | $899,000 | $182,000 | $1,081,000 | +44.3% |
| 2021 | $572,000 | $177,000 | $749,000 | - |
Asking Price is 101.1% higher than Assessed Value (2026).