



































| Pricing | |
| Asking Price | $1,599,000 |
| Price per Floor SqFt |
| $384 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $4,832 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,159 sqft |
| Age | 25 years (2001) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,210 sqft) |
| Land Frontage | 52.5 ft |
| Land Dimensions | 52.5 x 125.2 ft |
| Price per Land SqFt | $257.49 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2015-Dec-01 |
| Previously Sold Price | $735,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$864,000 (+117.6%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 024-052-809 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
11728 Creekside Street
| Asking Price: | $1,469,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,967 sqft |
| Price / SqFt: | $370 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,651 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3095611 |
| Distance: | 90 m |
11457 Creekside Street
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,362 sqft |
| Price / SqFt: | $401 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,555 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3121031 |
| Distance: | 468 m |
#1122 11497 236 Street
| Asking Price: | $1,199,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | $142 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,172 sqft |
| Price / SqFt: | $378 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,240 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117364 |
| Distance: | 551 m |
11448 232 Street
| Asking Price: | $1,795,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,345 sqft |
| Price / SqFt: | $537 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 1.00 ac. (43,606 sqft) |
| Days on Market: | 16 hours |
| MLS® Number: | R3128531 |
| Distance: | 1.2 km |
23325 Griffen Road
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,756 sqft |
| Price / SqFt: | $372 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,748 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3100455 |
| Distance: | 1.3 km |
23717 110 Avenue
| Asking Price: | $1,395,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,782 sqft |
| Price / SqFt: | $369 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,996 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3095844 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $847,000 | $613,000 | $1,460,000 | -2.9% |
| 2025 | $831,000 | $673,000 | $1,504,000 | +0.5% |
| 2023 | $769,000 | $727,000 | $1,496,000 | +7.9% |
| 2022 | $723,000 | $663,000 | $1,386,000 | +38.6% |
| 2021 | $511,000 | $489,000 | $1,000,000 | +6.2% |
| 2020 | $518,000 | $424,000 | $942,000 | - |
Asking Price is 9.5% higher than Assessed Value (2026).