















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $1,855 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 832 sqft |
| Age | 18 years (2008) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 027-802-132 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
#E302 8929 202 Street
| Sold Price: | $459,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | $409 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 737 sqft |
| Price / SqFt: | $623 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3097216 |
| Distance: | 0 m |
#A316 8929 202 Street
| Sold Price: | $545,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | $507 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 892 sqft |
| Price / SqFt: | $611 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3089585 |
| Distance: | 0 m |
#C402 8929 202 Street
| Sold Price: | $477,500 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | $403 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 744 sqft |
| Price / SqFt: | $642 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3077689 |
| Distance: | 0 m |
#B203 8929 202 Street
| Sold Price: | $558,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | $507 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 908 sqft |
| Price / SqFt: | $615 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3059972 |
| Distance: | 0 m |
#A206 8929 202 Street
| Sold Price: | $585,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | $507 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 907 sqft |
| Price / SqFt: | $645 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3076315 |
| Distance: | 0 m |
#A302 8929 202 Street
| Sold Price: | $471,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | $403 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 722 sqft |
| Price / SqFt: | $652 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3083293 |
| Distance: | 0 m |
#C111 8929 202 Street
| Asking Price: | $529,999 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | $477 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 845 sqft |
| Price / SqFt: | $627 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3097780 |
| Distance: | 0 m |
#D207 8929 202 Street
| Asking Price: | $469,500 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | $409 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 723 sqft |
| Price / SqFt: | $649 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124817 |
| Distance: | 0 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $371,000 | $144,000 | $515,000 | -7.0% |
| 2025 | $399,000 | $155,000 | $554,000 | +0.2% |
| 2024 | $398,000 | $155,000 | $553,000 | -0.7% |
| 2023 | $401,000 | $156,000 | $557,000 | +13.4% |
| 2022 | $327,000 | $164,000 | $491,000 | +16.4% |
| 2021 | $281,000 | $141,000 | $422,000 | +2.2% |
| 2020 | $273,000 | $140,000 | $413,000 | -8.0% |
| 2019 | $307,000 | $142,000 | $449,000 | +25.4% |
| 2018 | $219,000 | $139,000 | $358,000 | +24.3% |
| 2017 | $154,000 | $134,000 | $288,000 | - |