







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,707 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,728 sqft |
| Age | 34 years (1992) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,317 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Loft |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 017-608-422 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,229,000 | $423,000 | $1,652,000 | -3.1% |
| 2025 | $1,262,000 | $442,000 | $1,704,000 | +0.8% |
| 2024 | $1,219,000 | $472,000 | $1,691,000 | -4.0% |
| 2023 | $1,268,000 | $493,000 | $1,761,000 | +12.7% |
| 2022 | $1,113,000 | $449,000 | $1,562,000 | +39.3% |
| 2021 | $796,000 | $325,000 | $1,121,000 | +5.9% |
| 2020 | $737,000 | $322,000 | $1,059,000 | -10.0% |
| 2019 | $804,000 | $373,000 | $1,177,000 | +1.2% |
| 2018 | $763,000 | $400,000 | $1,163,000 | +7.9% |
| 2017 | $651,000 | $427,000 | $1,078,000 | - |
9749 206 Street
| Sold Price: | $1,625,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,653 sqft |
| Price / SqFt: | $613 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,338 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3084093 |
| Distance: | 186 m |
9773 208 Street
| Sold Price: | $1,845,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,771 sqft |
| Price / SqFt: | $666 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.37 ac. (16,146 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3062523 |
| Distance: | 354 m |
9490 206a Street
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,257 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,360 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3088708 |
| Distance: | 378 m |
9494 204b Street
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,432 sqft |
| Price / SqFt: | $514 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,019 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3098879 |
| Distance: | 502 m |
20554 94b Avenue
| Sold Price: | $1,445,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,524 sqft |
| Price / SqFt: | $573 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,408 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3107254 |
| Distance: | 506 m |
20886 94b Avenue
| Sold Price: | $1,275,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,292 sqft |
| Price / SqFt: | $556 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,394 sqft) |
| Days on Market: | 126 |
| MLS® Number: | R3031773 |
| Distance: | 647 m |
20530 96b Avenue
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,165 sqft |
| Price / SqFt: | $568 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,930 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3125208 |
| Distance: | 200 m |
20552 96a Avenue
| Asking Price: | $1,598,600 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,184 sqft |
| Price / SqFt: | $732 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,079 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3117310 |
| Distance: | 213 m |
20595 97b Avenue
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,364 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,996 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120264 |
| Distance: | 277 m |
20535 98 Avenue
| Asking Price: | $1,578,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,287 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,997 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3116943 |
| Distance: | 432 m |
9266 207 Street
| Asking Price: | $1,570,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,666 sqft |
| Price / SqFt: | $589 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,777 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3117756 |
| Distance: | 897 m |
20769 91b Avenue
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,475 sqft |
| Price / SqFt: | $565 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,007 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3124722 |
| Distance: | 944 m |