





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $638 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,244 sqft |
| Age | 1 year (2025) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,478 sqft) |
| Land Frontage | 36 ft |
| Land Dimensions | 36 x 110 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 031-385-192 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
7652 206 Street
| Sold Price: | $1,545,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,529 sqft |
| Price / SqFt: | $438 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,165 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3070159 |
| Distance: | 302 m |
20673 76 Avenue
| Sold Price: | $1,547,620 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,708 sqft |
| Price / SqFt: | $417 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,550 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3103031 |
| Distance: | 325 m |
20677 76 Avenue
| Sold Price: | $1,523,810 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,708 sqft |
| Price / SqFt: | $411 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,550 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3103014 |
| Distance: | 333 m |
20333 77a Street
| Sold Price: | $1,528,570 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,061 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,174 sqft) |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3071632 |
| Distance: | 578 m |
21007 77 Avenue
| Sold Price: | $1,320,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,672 sqft |
| Price / SqFt: | $494 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,778 sqft) |
| Days on Market: | 218 |
| MLS® Number: | R3021474 |
| Distance: | 1.0 km |
7024 205 Street
| Sold Price: | $1,642,860 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,751 sqft |
| Price / SqFt: | $438 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,000 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3070649 |
| Distance: | 1.0 km |
7534 205a Street
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,085 sqft |
| Price / SqFt: | $502 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,333 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3103016 |
| Distance: | 48 m |
20544 76 Avenue
| Asking Price: | $1,529,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,960 sqft |
| Price / SqFt: | $517 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,890 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3117791 |
| Distance: | 109 m |
20528 76 Avenue
| Asking Price: | $1,600,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 2,722 sqft |
| Price / SqFt: | $588 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,863 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3104789 |
| Distance: | 116 m |
7515 205 Street
| Asking Price: | $1,700,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,835 sqft |
| Price / SqFt: | $443 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,167 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3102416 |
| Distance: | 122 m |
20657 76 Avenue
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,708 sqft |
| Price / SqFt: | $458 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,550 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3103098 |
| Distance: | 289 m |
20661 76 Avenue
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,708 sqft |
| Price / SqFt: | $458 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,550 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3103092 |
| Distance: | 295 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $875,000 | $915,000 | $1,790,000 | -2.2% |
| 2025 | $948,000 | $883,000 | $1,831,000 | +77.6% |
| 2024 | $1,010,000 | $21,200 | $1,031,200 | +17.6% |
| 2023 | $877,000 | $0 | $877,000 | +10.3% |
| 2022 | $795,000 | $0 | $795,000 | - |