







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,731 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,734 sqft |
| Age | 20 years (2006) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,645 sqft) |
| Land Frontage | 44 ft |
| Land Dimensions | 44 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 026-095-173 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
7227 202 Street
| Sold Price: | $1,412,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,517 sqft |
| Price / SqFt: | $401 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,004 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3081838 |
| Distance: | 173 m |
20118 71a Avenue
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,359 sqft |
| Price / SqFt: | $432 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,166 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3079721 |
| Distance: | 237 m |
20061 74th Avenue
| Sold Price: | $1,560,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,691 sqft |
| Price / SqFt: | $423 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,823 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3080993 |
| Distance: | 291 m |
7037 201 Street
| Sold Price: | $1,415,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,292 sqft |
| Price / SqFt: | $430 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,541 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3061414 |
| Distance: | 435 m |
6962 198b Street
| Sold Price: | $1,420,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,053 sqft |
| Price / SqFt: | $465 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,703 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3103571 |
| Distance: | 744 m |
6942 198b Street
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,399 sqft |
| Price / SqFt: | $368 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,595 sqft) |
| Days on Market: | 102 |
| MLS® Number: | R3057396 |
| Distance: | 778 m |
20177 71a Avenue
| Asking Price: | $1,449,900 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,286 sqft |
| Price / SqFt: | $441 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,854 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120781 |
| Distance: | 259 m |
7397 202a Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,712 sqft |
| Price / SqFt: | $404 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,755 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124884 |
| Distance: | 328 m |
19913 72 Avenue
| Asking Price: | $1,499,890 |
| Listing Date: | 2025-Sep-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,113 sqft |
| Price / SqFt: | $482 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,924 sqft) |
| Days on Market: | 267 |
| MLS® Number: | R3041984 |
| Distance: | 429 m |
7034 200a Street
| Asking Price: | $1,499,900 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,159 sqft |
| Price / SqFt: | $475 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,541 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3119862 |
| Distance: | 455 m |
20182 70 Avenue
| Asking Price: | $1,519,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,197 sqft |
| Price / SqFt: | $475 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,498 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119611 |
| Distance: | 595 m |
7260 197 Street
| Asking Price: | $1,699,900 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,374 sqft |
| Price / SqFt: | $504 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,714 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123576 |
| Distance: | 784 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $977,000 | $671,000 | $1,648,000 | -2.9% |
| 2025 | $951,000 | $746,000 | $1,697,000 | -2.1% |
| 2024 | $999,000 | $735,000 | $1,734,000 | +1.9% |
| 2023 | $960,000 | $741,000 | $1,701,000 | +11.2% |
| 2022 | $896,000 | $634,000 | $1,530,000 | +32.8% |
| 2021 | $631,000 | $521,000 | $1,152,000 | +4.8% |
| 2020 | $621,000 | $478,000 | $1,099,000 | -6.2% |
| 2019 | $750,000 | $422,000 | $1,172,000 | +5.3% |
| 2018 | $724,000 | $389,000 | $1,113,000 | +17.7% |
| 2017 | $574,000 | $372,000 | $946,000 | - |