







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,193 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,261 sqft |
| Age | 40 years (1986) |
| Land |
| Land Size | 0.12 ac (5,055 sqft) |
| Land Frontage | 55 ft |
| Land Dimensions | 55 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 001-293-109 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
19441 66 Avenue
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,754 sqft |
| Price / SqFt: | $418 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,172 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3108420 |
| Distance: | 431 m |
2842 Woodland Court
| Sold Price: | $1,037,500 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,171 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,078 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3116277 |
| Distance: | 443 m |
2838 Woodland Court
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,965 sqft |
| Price / SqFt: | $534 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,293 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3106627 |
| Distance: | 449 m |
2610 Wildwood Drive
| Sold Price: | $985,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,893 sqft |
| Price / SqFt: | $520 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,024 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3105486 |
| Distance: | 469 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263133901/83dcefb7.jpeg)
2630 Wildwood Drive
| Sold Price: | $995,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,946 sqft |
| Price / SqFt: | $511 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,003 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3112274 |
| Distance: | 527 m |
2633 Wildwood Court
| Sold Price: | $980,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,834 sqft |
| Price / SqFt: | $534 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,003 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3101151 |
| Distance: | 528 m |
19485 66a Avenue
| Asking Price: | $1,299,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,730 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,526 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3114190 |
| Distance: | 365 m |
2521 Wilding Crescent
| Asking Price: | $1,200,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,058 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,004 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3092583 |
| Distance: | 382 m |
2540 Wilding Court
| Asking Price: | $1,439,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,030 sqft |
| Price / SqFt: | $709 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,650 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3094740 |
| Distance: | 423 m |
2245 Willoughby Way
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,389 sqft |
| Price / SqFt: | $418 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,003 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118201 |
| Distance: | 544 m |
2369 Wakefield Court
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,089 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,519 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3105480 |
| Distance: | 587 m |
2262 Willoughby Way
| Asking Price: | $1,288,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,750 sqft |
| Price / SqFt: | $468 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,071 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3108060 |
| Distance: | 610 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,065,000 | $135,000 | $1,200,000 | -4.2% |
| 2025 | $1,114,000 | $138,000 | $1,252,000 | -1.3% |
| 2024 | $1,130,000 | $139,000 | $1,269,000 | +1.4% |
| 2023 | $1,125,000 | $127,000 | $1,252,000 | +6.0% |
| 2022 | $1,043,000 | $138,000 | $1,181,000 | +39.1% |
| 2021 | $735,000 | $114,000 | $849,000 | +4.9% |
| 2020 | $681,000 | $128,000 | $809,000 | -3.6% |
| 2019 | $691,000 | $148,000 | $839,000 | +8.1% |
| 2018 | $618,000 | $158,000 | $776,000 | +11.7% |
| 2017 | $520,000 | $175,000 | $695,000 | - |