
































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,135 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,416 sqft |
| Age | 5 years (2021) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 031-512-607 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
#77 20150 81 Avenue
| Sold Price: | $1,030,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | $345 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,627 sqft |
| Price / SqFt: | $633 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3088227 |
| Distance: | 0 m |
#29 8161 201 Street
| Sold Price: | $793,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $264 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,380 sqft |
| Price / SqFt: | $575 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3117058 |
| Distance: | 282 m |
#27 20329 80 Avenue
| Sold Price: | $889,900 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | $274 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,354 sqft |
| Price / SqFt: | $657 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3072013 |
| Distance: | 380 m |
#32 20329 80 Avenue
| Sold Price: | $969,900 |
| Sold Date: | 2025-Dec-21 |
| Maint. Fee: | $288 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,443 sqft |
| Price / SqFt: | $672 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3068905 |
| Distance: | 380 m |
#56 20329 80 Avenue
| Sold Price: | $869,900 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | $290 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,461 sqft |
| Price / SqFt: | $595 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3064182 |
| Distance: | 380 m |
#24 7946 204 Street
| Sold Price: | $1,059,900 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | $326 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,697 sqft |
| Price / SqFt: | $625 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3082488 |
| Distance: | 553 m |
#38 20150 81 Avenue
| Asking Price: | $899,990 |
| Listing Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | $302 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,414 sqft |
| Price / SqFt: | $636 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3099949 |
| Distance: | 0 m |
#11 20134 81a Avenue
| Asking Price: | $929,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | $327 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,465 sqft |
| Price / SqFt: | $634 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3114191 |
| Distance: | 163 m |
#37 20246 81 Avenue
| Asking Price: | $899,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | $313 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,407 sqft |
| Price / SqFt: | $639 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3103359 |
| Distance: | 209 m |
#2 20321 80 Avenue
| Asking Price: | $939,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $236 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,577 sqft |
| Price / SqFt: | $596 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3115880 |
| Distance: | 330 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $607,000 | $272,000 | $879,000 | -6.1% |
| 2025 | $647,000 | $289,000 | $936,000 | +2.5% |
| 2024 | $631,000 | $282,000 | $913,000 | +4.2% |
| 2023 | $605,000 | $271,000 | $876,000 | +28.3% |
| 2022 | $470,000 | $213,000 | $683,000 | - |