





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,876 |
| Home Details |
| Floor Area | 2,512 sqft |
| Age | 38 years (1988) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,437 sqft) |
| Land Frontage | 35 ft |
| Land Dimensions | 35 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 008-366-802 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
5021 197 Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,515 sqft |
| Price / SqFt: | $596 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,340 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3104673 |
| Distance: | 601 m |
4840 196 Street
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,051 sqft |
| Price / SqFt: | $508 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,996 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3108948 |
| Distance: | 1.0 km |
19850 48 Avenue
| Asking Price: | $1,347,500 |
| Listing Date: | 2025-Sep-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,670 sqft |
| Price / SqFt: | $505 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.37 ac. (16,117 sqft) |
| Days on Market: | 247 |
| MLS® Number: | R3049740 |
| Distance: | 1.2 km |
4820 200 Street
| Asking Price: | $1,150,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,497 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,534 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119157 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,191,000 | $204,000 | $1,395,000 | +2.3% |
| 2025 | $1,115,000 | $248,000 | $1,363,000 | -5.5% |
| 2024 | $1,167,000 | $275,000 | $1,442,000 | -7.3% |
| 2023 | $1,277,000 | $278,000 | $1,555,000 | +16.6% |
| 2022 | $1,144,000 | $190,000 | $1,334,000 | +43.8% |
| 2021 | $818,000 | $110,000 | $928,000 | -6.5% |
| 2020 | $839,000 | $153,000 | $992,000 | - |
19691 49 Avenue
| Sold Price: | $1,485,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,823 sqft |
| Price / SqFt: | $526 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.36 ac. (15,508 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3079591 |
| Distance: | 867 m |
19745 48a Avenue
| Sold Price: | $1,117,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,181 sqft |
| Price / SqFt: | $512 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,058 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3070920 |
| Distance: | 983 m |
20271 49 Avenue
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,937 sqft |
| Price / SqFt: | $511 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,185 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3093531 |
| Distance: | 1.4 km |
4560 196a Street
| Sold Price: | $1,520,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,450 sqft |
| Price / SqFt: | $620 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,188 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3063394 |
| Distance: | 1.6 km |
20221 47a Avenue
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,640 sqft |
| Price / SqFt: | $436 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 161 |
| MLS® Number: | R3049534 |
| Distance: | 1.7 km |
20430 50 Avenue
| Sold Price: | $1,290,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,510 sqft |
| Price / SqFt: | $514 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,081 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3108025 |
| Distance: | 1.7 km |