





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,032 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,305 sqft |
| Age | 64 years (1962) |
| Land |
| Land Size | 0.24 ac (10,581 sqft) |
| Land Frontage | 103 ft |
| Land Dimensions | 103 x 103 irregular ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 024-887-862 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
21735 47b Avenue
| Sold Price: | $1,395,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,874 sqft |
| Price / SqFt: | $485 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,285 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115000 |
| Distance: | 187 m |
4655 217a Street
| Sold Price: | $1,665,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,903 sqft |
| Price / SqFt: | $427 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,103 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3090737 |
| Distance: | 376 m |
21562 51 Avenue
| Sold Price: | $1,577,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,487 sqft |
| Price / SqFt: | $634 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,165 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3070539 |
| Distance: | 599 m |
4552 217a Street
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,590 sqft |
| Price / SqFt: | $579 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,447 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3086257 |
| Distance: | 630 m |
22120 46a Avenue
| Sold Price: | $1,585,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,589 sqft |
| Price / SqFt: | $612 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,750 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3093410 |
| Distance: | 789 m |
5098 214 Street
| Sold Price: | $1,560,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,738 sqft |
| Price / SqFt: | $570 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,010 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3078814 |
| Distance: | 880 m |
21761 49a Avenue
| Asking Price: | $1,670,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,734 sqft |
| Price / SqFt: | $611 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,916 sqft) |
| Days on Market: | 103 |
| MLS® Number: | R3089973 |
| Distance: | 164 m |
4786 217a Street
| Asking Price: | $1,348,800 |
| Listing Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,300 sqft |
| Price / SqFt: | $409 |
| Age: | 129 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,663 sqft) |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3091901 |
| Distance: | 170 m |
21687 48a Avenue
| Asking Price: | $1,750,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,882 sqft |
| Price / SqFt: | $607 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,594 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3103192 |
| Distance: | 194 m |
21654 49a Avenue
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,866 sqft |
| Price / SqFt: | $628 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,486 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3111369 |
| Distance: | 256 m |
5099 219 Street
| Asking Price: | $1,375,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,756 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,220 sqft) |
| Days on Market: | 233 |
| MLS® Number: | R3054491 |
| Distance: | 532 m |
21555 47b Avenue
| Asking Price: | $1,722,220 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,940 sqft |
| Price / SqFt: | $586 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,997 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120445 |
| Distance: | 550 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,452,000 | $281,000 | $1,733,000 | -3.8% |
| 2025 | $1,479,000 | $322,000 | $1,801,000 | +1.2% |
| 2024 | $1,439,000 | $340,000 | $1,779,000 | +2.0% |
| 2023 | $1,415,000 | $329,000 | $1,744,000 | +17.8% |
| 2022 | $1,203,000 | $278,000 | $1,481,000 | +27.7% |
| 2021 | $948,000 | $212,000 | $1,160,000 | +3.8% |
| 2020 | $938,000 | $180,000 | $1,118,000 | -4.1% |
| 2019 | $948,000 | $218,000 | $1,166,000 | +3.9% |
| 2018 | $903,000 | $219,000 | $1,122,000 | +13.3% |
| 2017 | $749,000 | $241,000 | $990,000 | - |