






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,188 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,050 sqft |
| Age | 20 years (2006) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,059 sqft) |
| Land Frontage | 28.9 ft |
| Land Dimensions | 28.9 x 77.4 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 026-200-368 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
9422 216a Street
| Sold Price: | $1,653,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,669 sqft |
| Price / SqFt: | $451 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,875 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3093871 |
| Distance: | 419 m |
21673 93 Avenue
| Sold Price: | $1,590,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,658 sqft |
| Price / SqFt: | $435 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,789 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3099605 |
| Distance: | 533 m |
21096 91a Avenue
| Sold Price: | $1,270,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,332 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,791 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3088297 |
| Distance: | 1.6 km |
20931 Yeomans Crescent
| Sold Price: | $1,795,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,791 sqft |
| Price / SqFt: | $643 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.57 ac. (25,047 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3089996 |
| Distance: | 1.8 km |
20886 94b Avenue
| Sold Price: | $1,275,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,292 sqft |
| Price / SqFt: | $556 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,394 sqft) |
| Days on Market: | 126 |
| MLS® Number: | R3031773 |
| Distance: | 1.9 km |
21593 86 Court
| Sold Price: | $1,660,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,322 sqft |
| Price / SqFt: | $715 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,439 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3069911 |
| Distance: | 2.0 km |
9346 216 Street
| Asking Price: | $1,590,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,762 sqft |
| Price / SqFt: | $423 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,435 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3090766 |
| Distance: | 557 m |
21559 93a Avenue
| Asking Price: | $1,325,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,427 sqft |
| Price / SqFt: | $546 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,772 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119369 |
| Distance: | 623 m |
9262 213 Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,729 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,812 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124711 |
| Distance: | 1.1 km |
9476 210 Street
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2025-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,300 sqft |
| Price / SqFt: | $826 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.57 ac. (24,829 sqft) |
| Days on Market: | 434 |
| MLS® Number: | R2979826 |
| Distance: | 1.5 km |
21214 89b Avenue
| Asking Price: | $1,325,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,473 sqft |
| Price / SqFt: | $536 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,117 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3127329 |
| Distance: | 1.6 km |
21542 87 Avenue
| Asking Price: | $1,599,900 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,708 sqft |
| Price / SqFt: | $591 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,606 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128029 |
| Distance: | 2.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,072,000 | $434,000 | $1,506,000 | -2.8% |
| 2025 | $1,095,000 | $454,000 | $1,549,000 | -4.1% |
| 2024 | $1,134,000 | $481,000 | $1,615,000 | +5.5% |
| 2023 | $1,026,000 | $505,000 | $1,531,000 | +14.4% |
| 2022 | $888,000 | $450,000 | $1,338,000 | +26.7% |
| 2021 | $735,000 | $321,000 | $1,056,000 | +7.5% |
| 2020 | $664,000 | $318,000 | $982,000 | -6.5% |
| 2019 | $684,000 | $366,000 | $1,050,000 | +6.2% |
| 2018 | $624,000 | $365,000 | $989,000 | +7.6% |
| 2017 | $532,000 | $387,000 | $919,000 | - |