
























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,327 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 835 sqft |
| Age | 45 years (1981) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 001-408-739 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
#208 5224 204 Street
| Sold Price: | $350,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | $370 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 662 sqft |
| Price / SqFt: | $529 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3089277 |
| Distance: | 93 m |
#313 20460 54 Avenue
| Sold Price: | $278,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $505 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,035 sqft |
| Price / SqFt: | $269 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 97 |
| MLS® Number: | R3084001 |
| Distance: | 246 m |
#221 5379 205 Street
| Sold Price: | $380,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | $420 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,042 sqft |
| Price / SqFt: | $365 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 101 |
| MLS® Number: | R3076687 |
| Distance: | 251 m |
#211 5191 203 Street
| Sold Price: | $415,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | $287 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 899 sqft |
| Price / SqFt: | $462 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3098419 |
| Distance: | 450 m |
#301 20237 54 Avenue
| Sold Price: | $385,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | $367 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 759 sqft |
| Price / SqFt: | $507 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3069102 |
| Distance: | 549 m |
#312 20219 54a Avenue
| Sold Price: | $360,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-21 |
| Maint. Fee: | $254 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 632 sqft |
| Price / SqFt: | $570 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 138 |
| MLS® Number: | R3034985 |
| Distance: | 671 m |
#106 5224 204 Street
| Asking Price: | $299,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | $375 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 677 sqft |
| Price / SqFt: | $442 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3106486 |
| Distance: | 93 m |
#306 20460 54 Avenue
| Asking Price: | $270,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-12 |
| Maint. Fee: | $347 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 740 sqft |
| Price / SqFt: | $365 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 196 |
| MLS® Number: | R3066597 |
| Distance: | 246 m |
#304 20288 54 Avenue
| Asking Price: | $375,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | $440 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 947 sqft |
| Price / SqFt: | $396 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3100697 |
| Distance: | 442 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $419,400 | $419,400 | -5.1% |
| 2024 | $0 | $442,000 | $442,000 | +0.0% |
| 2023 | $0 | $441,900 | $441,900 | +22.2% |
| 2022 | $0 | $361,500 | $361,500 | +23.6% |
| 2021 | $0 | $292,500 | $292,500 | +2.0% |
| 2020 | $0 | $286,900 | $286,900 | - |