


























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,565 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,390 sqft |
| Age | 26 years (2000) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,576 sqft) |
| Land Frontage | 49.54 ft |
| Land Dimensions | 15.1 x ? m |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 019-004-991 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
21605 47a Avenue
| Sold Price: | $1,330,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,042 sqft |
| Price / SqFt: | $651 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,675 sqft) |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3066943 |
| Distance: | 67 m |
21615 46 Avenue
| Sold Price: | $1,315,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,252 sqft |
| Price / SqFt: | $584 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,512 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3044320 |
| Distance: | 232 m |
21735 47b Avenue
| Sold Price: | $1,395,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,874 sqft |
| Price / SqFt: | $485 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,285 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115000 |
| Distance: | 234 m |
21543 47b Avenue
| Sold Price: | $1,255,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,341 sqft |
| Price / SqFt: | $536 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,997 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3056902 |
| Distance: | 279 m |
4552 217a Street
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,590 sqft |
| Price / SqFt: | $579 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,447 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3086257 |
| Distance: | 420 m |
21454 48a Avenue
| Sold Price: | $1,389,900 |
| Sold Date: | 2026-May-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,900 sqft |
| Price / SqFt: | $732 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,011 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3112918 |
| Distance: | 423 m |
21611 50 Avenue
| Asking Price: | $1,199,900 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,477 sqft |
| Price / SqFt: | $484 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,277 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3122429 |
| Distance: | 576 m |
21930 46 Avenue
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,177 sqft |
| Price / SqFt: | $620 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,025 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3111740 |
| Distance: | 611 m |
5099 219 Street
| Asking Price: | $1,375,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,756 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,220 sqft) |
| Days on Market: | 233 |
| MLS® Number: | R3054491 |
| Distance: | 909 m |
5102 219a Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,346 sqft |
| Price / SqFt: | $554 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,040 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3100761 |
| Distance: | 988 m |
20863 47 Avenue
| Asking Price: | $1,198,900 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,969 sqft |
| Price / SqFt: | $609 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,551 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3121744 |
| Distance: | 1.6 km |
20947 44 Avenue
| Asking Price: | $1,349,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,140 sqft |
| Price / SqFt: | $631 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,481 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112681 |
| Distance: | 1.6 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $958,000 | $365,000 | $1,323,000 | -2.9% |
| 2025 | $980,000 | $383,000 | $1,363,000 | -0.1% |
| 2024 | $955,000 | $409,000 | $1,364,000 | -1.2% |
| 2023 | $949,000 | $431,000 | $1,380,000 | +7.6% |
| 2022 | $866,000 | $416,000 | $1,282,000 | +30.4% |
| 2021 | $664,000 | $319,000 | $983,000 | +11.2% |
| 2020 | $631,000 | $253,000 | $884,000 | -9.6% |
| 2019 | $656,000 | $322,000 | $978,000 | +11.3% |
| 2018 | $626,000 | $253,000 | $879,000 | +9.9% |
| 2017 | $563,000 | $237,000 | $800,000 | - |