







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,529 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,130 sqft |
| Age | 45 years (1981) |
| Land |
| Land Size | 0.29 ac (12,524 sqft) |
| Land Frontage | 95 ft |
| Land Dimensions | 95 x 131 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 018-755-691 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
21061 44a Avenue
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 3,689 sqft |
| Price / SqFt: | $393 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,008 sqft) |
| Days on Market: | 183 |
| MLS® Number: | R3049022 |
| Distance: | 280 m |
21018 45 Avenue
| Sold Price: | $1,615,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,682 sqft |
| Price / SqFt: | $602 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,997 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3084352 |
| Distance: | 333 m |
20824 44 Avenue
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,386 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,018 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3050784 |
| Distance: | 502 m |
4657 208a Street
| Sold Price: | $1,145,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,769 sqft |
| Price / SqFt: | $414 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,405 sqft) |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3051801 |
| Distance: | 842 m |
4602 206 Street
| Sold Price: | $1,532,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,306 sqft |
| Price / SqFt: | $464 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,068 sqft) |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3039084 |
| Distance: | 1.1 km |
20622 46a Avenue
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,821 sqft |
| Price / SqFt: | $514 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,161 sqft) |
| Days on Market: | 120 |
| MLS® Number: | R3033753 |
| Distance: | 1.1 km |
4545 208 Street
| Asking Price: | $1,200,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,718 sqft |
| Price / SqFt: | $442 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,300 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127219 |
| Distance: | 726 m |
20651 44 Avenue
| Asking Price: | $1,388,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,363 sqft |
| Price / SqFt: | $587 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,012 sqft) |
| Days on Market: | 117 |
| MLS® Number: | R3084882 |
| Distance: | 818 m |
20554 43a Avenue
| Asking Price: | $1,279,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,440 sqft |
| Price / SqFt: | $524 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,581 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3124467 |
| Distance: | 1.1 km |
20675 46a Avenue
| Asking Price: | $1,448,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,009 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 88 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,155 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3117400 |
| Distance: | 1.1 km |
20571 46a Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,678 sqft |
| Price / SqFt: | $560 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,497 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3123854 |
| Distance: | 1.2 km |
20663 39 Avenue
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,443 sqft |
| Price / SqFt: | $675 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.37 ac. (15,947 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119625 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,401,000 | $167,000 | $1,568,000 | -5.0% |
| 2025 | $1,470,000 | $181,000 | $1,651,000 | -0.9% |
| 2024 | $1,470,000 | $196,000 | $1,666,000 | +3.3% |
| 2023 | $1,416,000 | $197,000 | $1,613,000 | +9.9% |
| 2022 | $1,268,000 | $200,000 | $1,468,000 | +32.1% |
| 2021 | $959,000 | $152,000 | $1,111,000 | +7.6% |
| 2020 | $909,000 | $124,000 | $1,033,000 | -5.4% |
| 2019 | $930,000 | $162,000 | $1,092,000 | +4.5% |
| 2018 | $900,000 | $145,000 | $1,045,000 | +6.9% |
| 2017 | $816,000 | $162,000 | $978,000 | - |