






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,854 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,790 sqft |
| Age | 20 years (2006) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,719 sqft) |
| Land Frontage | 47.58 ft |
| Land Dimensions | 47.58 x 99.38 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 026-655-284 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263120510/83dcefb7.jpeg)
8248 211 Street
| Sold Price: | $1,585,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,476 sqft |
| Price / SqFt: | $456 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,467 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3098883 |
| Distance: | 265 m |
8375 209 Street
| Sold Price: | $1,488,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,854 sqft |
| Price / SqFt: | $386 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,478 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3079259 |
| Distance: | 275 m |
21195 83a Avenue
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,830 sqft |
| Price / SqFt: | $418 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,802 sqft) |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3069324 |
| Distance: | 346 m |
8121 210a Street
| Sold Price: | $1,525,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,709 sqft |
| Price / SqFt: | $411 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,560 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3070689 |
| Distance: | 438 m |
20923 81 Avenue
| Sold Price: | $1,470,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,051 sqft |
| Price / SqFt: | $482 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,968 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3107170 |
| Distance: | 460 m |
21250 83a Avenue
| Sold Price: | $1,310,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,386 sqft |
| Price / SqFt: | $387 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,202 sqft) |
| Days on Market: | 176 |
| MLS® Number: | R3068498 |
| Distance: | 473 m |
21067 83a Avenue
| Asking Price: | $1,698,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,042 sqft |
| Price / SqFt: | $420 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,719 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125225 |
| Distance: | 72 m |
8188 211 Street
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,654 sqft |
| Price / SqFt: | $451 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,454 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112611 |
| Distance: | 346 m |
21019 80b Avenue
| Asking Price: | $1,599,900 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,941 sqft |
| Price / SqFt: | $406 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,506 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123799 |
| Distance: | 497 m |
21033 80a Avenue
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,130 sqft |
| Price / SqFt: | $447 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,024 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123347 |
| Distance: | 567 m |
8460 206a Street
| Asking Price: | $1,888,800 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,789 sqft |
| Price / SqFt: | $498 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,261 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122305 |
| Distance: | 821 m |
20671 85 Avenue
| Asking Price: | $1,774,500 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,533 sqft |
| Price / SqFt: | $502 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,898 sqft) |
| Days on Market: | 7 hours |
| MLS® Number: | R3128890 |
| Distance: | 843 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $992,000 | $709,000 | $1,701,000 | -2.7% |
| 2025 | $1,074,000 | $674,000 | $1,748,000 | -0.9% |
| 2024 | $1,146,000 | $618,000 | $1,764,000 | +1.6% |
| 2023 | $1,142,000 | $595,000 | $1,737,000 | +11.7% |
| 2022 | $1,047,000 | $508,000 | $1,555,000 | +31.0% |
| 2021 | $771,000 | $416,000 | $1,187,000 | +6.0% |
| 2020 | $720,000 | $400,000 | $1,120,000 | -5.7% |
| 2019 | $780,000 | $408,000 | $1,188,000 | +5.2% |
| 2018 | $676,000 | $453,000 | $1,129,000 | +9.7% |
| 2017 | $572,000 | $457,000 | $1,029,000 | - |