This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,816 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,710 sqft |
| Age | 20 years (2006) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,455 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 026-500-621 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $839,000 | $557,000 | $1,396,000 | -2.9% |
| 2025 | $909,000 | $529,000 | $1,438,000 | -1.1% |
| 2024 | $969,000 | $485,000 | $1,454,000 | +1.4% |
| 2023 | $966,000 | $468,000 | $1,434,000 | +11.8% |
| 2022 | $885,000 | $398,000 | $1,283,000 | +31.2% |
| 2021 | $652,000 | $326,000 | $978,000 | +6.1% |
| 2020 | $608,000 | $314,000 | $922,000 | -4.0% |
| 2019 | $659,000 | $301,000 | $960,000 | +6.0% |
| 2018 | $572,000 | $334,000 | $906,000 | +11.7% |
| 2017 | $474,000 | $337,000 | $811,000 | - |
#15 8675 209 Street
| Sold Price: | $1,075,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | $105 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,563 sqft |
| Price / SqFt: | $419 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,402 sqft) |
| Days on Market: | 174 |
| MLS® Number: | R3017540 |
| Distance: | 472 m |
20923 81 Avenue
| Sold Price: | $1,470,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,051 sqft |
| Price / SqFt: | $482 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,968 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3107170 |
| Distance: | 736 m |
8780 206 Street
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,291 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,336 sqft) |
| Days on Market: | 73 |
| MLS® Number: | R3098880 |
| Distance: | 771 m |
8196 211a Street
| Sold Price: | $1,384,900 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,808 sqft |
| Price / SqFt: | $493 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,369 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3102611 |
| Distance: | 824 m |
20427 83b Avenue
| Sold Price: | $1,430,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,701 sqft |
| Price / SqFt: | $529 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,864 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3106732 |
| Distance: | 826 m |
8417 213 Street
| Sold Price: | $1,555,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,478 sqft |
| Price / SqFt: | $628 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,829 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3066106 |
| Distance: | 946 m |
21053 83 Avenue
| Asking Price: | $1,349,900 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,086 sqft |
| Price / SqFt: | $437 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,801 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120343 |
| Distance: | 567 m |
21145 83rd Avenue
| Asking Price: | $1,339,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,816 sqft |
| Price / SqFt: | $475 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,243 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123110 |
| Distance: | 731 m |
20951 80b Avenue
| Asking Price: | $1,459,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,495 sqft |
| Price / SqFt: | $585 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,843 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110462 |
| Distance: | 812 m |
20435 82 Avenue
| Asking Price: | $1,450,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,681 sqft |
| Price / SqFt: | $541 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,069 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119175 |
| Distance: | 908 m |
8179 212 Street
| Asking Price: | $1,400,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,829 sqft |
| Price / SqFt: | $495 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,025 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3101204 |
| Distance: | 925 m |
21033 80a Avenue
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,130 sqft |
| Price / SqFt: | $447 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,024 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123347 |
| Distance: | 926 m |