





































$20,000on Apr 20, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $1,229,890 |
| Price per Floor SqFt | $529 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,393 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,323 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,124 sqft) |
| Land Frontage | 51.93 ft |
| Land Dimensions | 51.93 x 118 ft |
| Price per Land SqFt | $200.83 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2011-Feb-10 |
| Previously Sold Price | $482,500 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$747,390 (+154.9%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 002-630-591 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
20543 50a Avenue
| Asking Price: | $1,198,890 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,179 sqft |
| Price / SqFt: | $550 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,339 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3103400 |
| Distance: | 511 m |
4851 208a Street
| Asking Price: | $1,229,900 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,009 sqft |
| Price / SqFt: | $612 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,396 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122801 |
| Distance: | 690 m |
4898 205a Street
| Asking Price: | $1,370,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,165 sqft |
| Price / SqFt: | $633 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3118930 |
| Distance: | 700 m |
20624 48 Avenue
| Asking Price: | $1,200,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,244 sqft |
| Price / SqFt: | $535 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.63 ac. (27,660 sqft) |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3096574 |
| Distance: | 916 m |
20863 47 Avenue
| Asking Price: | $1,198,900 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,969 sqft |
| Price / SqFt: | $609 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,551 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3121744 |
| Distance: | 1.0 km |
20571 46a Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,678 sqft |
| Price / SqFt: | $560 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,497 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3123854 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $902,000 | $234,000 | $1,136,000 | -8.8% |
| 2025 | $960,000 | $285,000 | $1,245,000 | +0.1% |
| 2024 | $935,000 | $309,000 | $1,244,000 | -2.3% |
| 2023 | $961,000 | $312,000 | $1,273,000 | +14.5% |
| 2022 | $858,000 | $254,000 | $1,112,000 | +34.5% |
| 2021 | $648,000 | $179,000 | $827,000 | -2.9% |
| 2020 | $570,000 | $282,000 | $852,000 | - |
Asking Price is 8.3% higher than Assessed Value (2026).