
























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,133 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 973 sqft |
| Age | 4 years (2022) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 031-742-343 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
#406 8538 203a Street
| Sold Price: | $633,800 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | $325 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 974 sqft |
| Price / SqFt: | $651 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3088226 |
| Distance: | 0 m |
#408 20328 86 Avenue
| Sold Price: | $545,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | $306 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 892 sqft |
| Price / SqFt: | $611 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3067435 |
| Distance: | 52 m |
#311 8561 203a Street
| Sold Price: | $560,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | $306 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 787 sqft |
| Price / SqFt: | $712 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3102084 |
| Distance: | 52 m |
#204 20376 86 Avenue
| Sold Price: | $732,500 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $443 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,200 sqft |
| Price / SqFt: | $610 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3104288 |
| Distance: | 94 m |
#205 20367 85 Avenue
| Sold Price: | $610,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | $325 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 991 sqft |
| Price / SqFt: | $616 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3101433 |
| Distance: | 94 m |
#204 20367 85 Avenue
| Sold Price: | $610,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $325 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 994 sqft |
| Price / SqFt: | $614 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3094885 |
| Distance: | 94 m |
#612 8561 203a Street
| Asking Price: | $579,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | $265 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 800 sqft |
| Price / SqFt: | $724 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112261 |
| Distance: | 52 m |
#614 20376 86 Avenue
| Asking Price: | $569,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | $302 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 825 sqft |
| Price / SqFt: | $690 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115222 |
| Distance: | 94 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $382,000 | $244,000 | $626,000 | -1.7% |
| 2025 | $389,000 | $248,000 | $637,000 | -3.9% |
| 2024 | $405,000 | $258,000 | $663,000 | +12.8% |
| 2023 | $359,000 | $229,000 | $588,000 | - |