







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,709 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,777 sqft |
| Age | 1 year (2025) |
| Land |
| Land Size | 0.06 ac (2,571 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | Row House (Non-Strata) |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 031-448-798 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
20521 76 Avenue
| Asking Price: | $1,139,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,287 sqft |
| Price / SqFt: | $498 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.04 ac. (1,839 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3095434 |
| Distance: | 13 m |
20516 76a Avenue
| Asking Price: | $1,299,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,855 sqft |
| Price / SqFt: | $455 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,636 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3095390 |
| Distance: | 36 m |
20520 76a Avenue
| Asking Price: | $1,355,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,855 sqft |
| Price / SqFt: | $475 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114584 |
| Distance: | 39 m |
20484 76 Avenue
| Asking Price: | $1,500,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,944 sqft |
| Price / SqFt: | $510 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,147 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3104595 |
| Distance: | 71 m |
#1 20537 75a Avenue
| Asking Price: | $1,179,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,395 sqft |
| Price / SqFt: | $492 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3103898 |
| Distance: | 97 m |
20411 76 Avenue
| Asking Price: | $1,288,800 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,112 sqft |
| Price / SqFt: | $610 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,746 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125462 |
| Distance: | 202 m |
20523 76 Avenue
| Sold Price: | $1,230,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,777 sqft |
| Price / SqFt: | $443 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,571 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3096569 |
| Distance: | 20 m |
20522 76 Avenue
| Sold Price: | $1,210,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,594 sqft |
| Price / SqFt: | $466 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,441 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3070160 |
| Distance: | 49 m |
20524 76 Avenue
| Sold Price: | $1,240,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,603 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,441 sqft) |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3064699 |
| Distance: | 51 m |
#3 20537 75a Avenue
| Sold Price: | $1,080,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,343 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3091945 |
| Distance: | 97 m |
20516 75 Avenue
| Sold Price: | $1,267,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,401 sqft |
| Price / SqFt: | $528 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.04 ac. (1,930 sqft) |
| Days on Market: | 125 |
| MLS® Number: | R3042309 |
| Distance: | 235 m |
20489 74b Avenue
| Sold Price: | $1,320,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,750 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,980 sqft) |
| Days on Market: | 129 |
| MLS® Number: | R3045805 |
| Distance: | 274 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $834,000 | $529,000 | $1,363,000 | -3.1% |
| 2025 | $907,000 | $499,000 | $1,406,000 | +56.2% |
| 2024 | $900,000 | $0 | $900,000 | +32.7% |
| 2023 | $678,000 | $0 | $678,000 | +18.9% |
| 2022 | $570,000 | $0 | $570,000 | - |