






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,903 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,873 sqft |
| Age | 46 years (1980) |
| Land |
| Land Size | 0.21 ac (9,010 sqft) |
| Land Frontage | 57 ft |
| Land Dimensions | 57 x IRREG ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 4 Level Split |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 002-099-896 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,264,000 | $151,000 | $1,415,000 | -3.3% |
| 2025 | $1,299,000 | $165,000 | $1,464,000 | +2.0% |
| 2024 | $1,255,000 | $180,000 | $1,435,000 | -6.0% |
| 2023 | $1,305,000 | $221,000 | $1,526,000 | +13.2% |
| 2022 | $1,144,000 | $204,000 | $1,348,000 | +35.8% |
| 2021 | $818,000 | $175,000 | $993,000 | +10.5% |
| 2020 | $757,000 | $142,000 | $899,000 | -8.6% |
| 2019 | $826,000 | $158,000 | $984,000 | +2.2% |
| 2018 | $784,000 | $179,000 | $963,000 | +17.7% |
| 2017 | $653,000 | $165,000 | $818,000 | - |
20519 Telegraph Trail
| Asking Price: | $1,398,890 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,458 sqft |
| Price / SqFt: | $569 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,396 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119217 |
| Distance: | 52 m |
20338 90 Avenue
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,048 sqft |
| Price / SqFt: | $459 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,045 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3112081 |
| Distance: | 431 m |
20357 91a Avenue
| Asking Price: | $1,399,900 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,520 sqft |
| Price / SqFt: | $556 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,998 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121344 |
| Distance: | 580 m |
9266 207 Street
| Asking Price: | $1,570,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,666 sqft |
| Price / SqFt: | $589 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,777 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3117756 |
| Distance: | 774 m |
20769 91b Avenue
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,475 sqft |
| Price / SqFt: | $565 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,007 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3124722 |
| Distance: | 797 m |
9289 204 Street
| Asking Price: | $1,358,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,352 sqft |
| Price / SqFt: | $577 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,996 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102504 |
| Distance: | 800 m |
8780 206 Street
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,291 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,336 sqft) |
| Days on Market: | 73 |
| MLS® Number: | R3098880 |
| Distance: | 358 m |
9253 203b Street
| Sold Price: | $1,510,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,260 sqft |
| Price / SqFt: | $668 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3073271 |
| Distance: | 782 m |
#15 8675 209 Street
| Sold Price: | $1,075,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | $105 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,563 sqft |
| Price / SqFt: | $419 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,402 sqft) |
| Days on Market: | 174 |
| MLS® Number: | R3017540 |
| Distance: | 901 m |
9329 207a Street
| Sold Price: | $1,480,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,470 sqft |
| Price / SqFt: | $599 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,047 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3091271 |
| Distance: | 948 m |
20218 93 Avenue
| Sold Price: | $1,280,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,550 sqft |
| Price / SqFt: | $502 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,997 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3116205 |
| Distance: | 1.0 km |
20554 94b Avenue
| Sold Price: | $1,445,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,524 sqft |
| Price / SqFt: | $573 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,408 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3107254 |
| Distance: | 1.1 km |