







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,647 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,286 sqft |
| Age | 54 years (1972) |
| Land |
| Land Size | 0.23 ac (10,156 sqft) |
| Land Frontage | 77 ft |
| Land Dimensions | 77 x 131.89 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 005-436-834 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
20492 43 Avenue
| Asking Price: | $1,698,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,811 sqft |
| Price / SqFt: | $604 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,156 sqft) |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3092160 |
| Distance: | 47 m |
20360 42 Avenue
| Asking Price: | $1,490,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,383 sqft |
| Price / SqFt: | $625 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,118 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3114414 |
| Distance: | 296 m |
4130 206a Street
| Asking Price: | $1,495,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,128 sqft |
| Price / SqFt: | $703 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,375 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117513 |
| Distance: | 460 m |
3976 205b Street
| Asking Price: | $1,348,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,767 sqft |
| Price / SqFt: | $763 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,642 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109459 |
| Distance: | 662 m |
20670 46 Avenue
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,960 sqft |
| Price / SqFt: | $637 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,696 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3096087 |
| Distance: | 730 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,181,000 | $454,000 | $1,635,000 | -3.0% |
| 2025 | $1,220,000 | $466,000 | $1,686,000 | -0.8% |
| 2024 | $1,222,000 | $477,000 | $1,699,000 | +3.9% |
| 2023 | $1,152,000 | $484,000 | $1,636,000 | +1.4% |
| 2022 | $1,130,000 | $483,000 | $1,613,000 | +36.3% |
| 2021 | $824,000 | $359,000 | $1,183,000 | +4.9% |
| 2020 | $786,000 | $342,000 | $1,128,000 | -3.1% |
| 2019 | $778,000 | $386,000 | $1,164,000 | +0.8% |
| 2018 | $770,000 | $385,000 | $1,155,000 | +20.4% |
| 2017 | $685,000 | $274,000 | $959,000 | - |
20193 43a Avenue
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,634 sqft |
| Price / SqFt: | $550 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,550 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3073017 |
| Distance: | 575 m |
20157 43 Avenue
| Sold Price: | $1,295,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,924 sqft |
| Price / SqFt: | $673 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,074 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3105894 |
| Distance: | 626 m |
4427 202 Street
| Sold Price: | $1,320,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,309 sqft |
| Price / SqFt: | $572 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3095653 |
| Distance: | 720 m |
20824 44 Avenue
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,386 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,018 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3050784 |
| Distance: | 766 m |
3922 202a Street
| Sold Price: | $1,265,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,933 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,666 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119326 |
| Distance: | 842 m |
3862 204 Street
| Sold Price: | $1,255,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,279 sqft |
| Price / SqFt: | $551 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,626 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3069843 |
| Distance: | 860 m |