







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,334 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,178 sqft |
| Age | 9 years (2017) |
| Property Info |
| Property Type | Row House (Non-Strata) |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 029-477-883 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
20291 82 Avenue
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,556 sqft |
| Price / SqFt: | $469 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3069579 |
| Distance: | 149 m |
20271 82 Avenue
| Sold Price: | $1,275,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,663 sqft |
| Price / SqFt: | $479 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,003 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3111657 |
| Distance: | 188 m |
20267 82b Avenue
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,571 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,261 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3095388 |
| Distance: | 251 m |
#64 20498 82 Avenue
| Sold Price: | $990,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | $252 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,837 sqft |
| Price / SqFt: | $539 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3098469 |
| Distance: | 343 m |
#61 20498 82 Avenue
| Sold Price: | $915,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | $273 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,877 sqft |
| Price / SqFt: | $487 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3086179 |
| Distance: | 343 m |
#21 20321 80 Avenue
| Sold Price: | $977,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | $265 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,810 sqft |
| Price / SqFt: | $540 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3075634 |
| Distance: | 347 m |
#16 8217 204b Street
| Asking Price: | $1,259,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | $477 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,722 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3101967 |
| Distance: | 202 m |
8142 202 Street
| Asking Price: | $1,279,890 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,293 sqft |
| Price / SqFt: | $558 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3122451 |
| Distance: | 312 m |
#26 20498 82 Avenue
| Asking Price: | $825,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | $252 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,756 sqft |
| Price / SqFt: | $470 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3099396 |
| Distance: | 343 m |
#73 20498 82 Avenue
| Asking Price: | $1,059,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | $319 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,214 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3117840 |
| Distance: | 343 m |
#60 8371 202b Street
| Asking Price: | $898,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $261 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,731 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122773 |
| Distance: | 372 m |
#55 8371 202b Street
| Asking Price: | $899,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | $261 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,731 sqft |
| Price / SqFt: | $520 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3103368 |
| Distance: | 372 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $754,000 | $497,000 | $1,251,000 | -3.3% |
| 2025 | $820,000 | $474,000 | $1,294,000 | +1.8% |
| 2024 | $813,000 | $458,000 | $1,271,000 | +8.4% |
| 2023 | $703,000 | $469,000 | $1,172,000 | +20.9% |
| 2022 | $598,000 | $371,000 | $969,000 | +24.1% |
| 2021 | $441,000 | $340,000 | $781,000 | +7.0% |
| 2020 | $467,000 | $263,000 | $730,000 | -5.9% |
| 2019 | $486,000 | $290,000 | $776,000 | +11.8% |
| 2018 | $427,000 | $267,000 | $694,000 | +33.7% |
| 2017 | $372,000 | $147,000 | $519,000 | - |