










This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,729 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,063 sqft |
| Age | 33 years (1993) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 018-425-020 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
#302 5556 201a Street
| Sold Price: | $495,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $488 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,109 sqft |
| Price / SqFt: | $446 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3111862 |
| Distance: | 0 m |
#211 20217 Michaud Crescent
| Sold Price: | $420,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | $360 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 810 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3069815 |
| Distance: | 0 m |
#306 20217 Michaud Crescent
| Sold Price: | $565,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | $475 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,056 sqft |
| Price / SqFt: | $535 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3077145 |
| Distance: | 0 m |
#313 5556 201a Street
| Sold Price: | $480,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | $592 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,316 sqft |
| Price / SqFt: | $365 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3076675 |
| Distance: | 0 m |
#209 20145 55a Avenue
| Sold Price: | $425,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | $448 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 912 sqft |
| Price / SqFt: | $466 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3098792 |
| Distance: | 117 m |
#104 20177 54a Avenue
| Sold Price: | $485,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | $678 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 974 sqft |
| Price / SqFt: | $498 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3113468 |
| Distance: | 126 m |
#204 20145 55a Avenue
| Asking Price: | $549,900 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $594 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,190 sqft |
| Price / SqFt: | $462 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122718 |
| Distance: | 117 m |
#314 20177 54a Avenue
| Asking Price: | $469,999 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $670 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 951 sqft |
| Price / SqFt: | $494 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122835 |
| Distance: | 126 m |
#308 20239 Michaud Crescent
| Asking Price: | $480,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | $646 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,064 sqft |
| Price / SqFt: | $451 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3086514 |
| Distance: | 157 m |
#106 20200 54a Avenue
| Asking Price: | $529,900 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | $534 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,102 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125015 |
| Distance: | 199 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $544,000 | $544,000 | -0.2% |
| 2023 | $0 | $545,000 | $545,000 | +14.3% |
| 2022 | $0 | $477,000 | $477,000 | +25.2% |
| 2021 | $0 | $381,000 | $381,000 | -3.8% |
| 2020 | $0 | $396,000 | $396,000 | - |