







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,127 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,410 sqft |
| Age | 40 years (1986) |
| Land |
| Land Size | 0.24 ac (10,635 sqft) |
| Land Frontage | 72.18 ft |
| Land Dimensions | 72.18 x 147.3 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 001-032-691 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,141,000 | $324,000 | $1,465,000 | -4.3% |
| 2025 | $1,179,000 | $352,000 | $1,531,000 | -1.7% |
| 2024 | $1,181,000 | $377,000 | $1,558,000 | +11.0% |
| 2023 | $1,113,000 | $291,000 | $1,404,000 | +1.5% |
| 2022 | $1,094,000 | $289,000 | $1,383,000 | +36.1% |
| 2021 | $798,000 | $218,000 | $1,016,000 | +6.6% |
| 2020 | $761,000 | $192,000 | $953,000 | -6.1% |
| 2019 | $753,000 | $262,000 | $1,015,000 | +1.3% |
| 2018 | $745,000 | $257,000 | $1,002,000 | +8.0% |
| 2017 | $650,000 | $278,000 | $928,000 | - |
20193 43a Avenue
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,634 sqft |
| Price / SqFt: | $550 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,550 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3073017 |
| Distance: | 313 m |
3828 201 Street
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,730 sqft |
| Price / SqFt: | $495 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,705 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3080516 |
| Distance: | 804 m |
4602 206 Street
| Sold Price: | $1,532,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,306 sqft |
| Price / SqFt: | $464 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,068 sqft) |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3039084 |
| Distance: | 1.1 km |
20221 47a Avenue
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,640 sqft |
| Price / SqFt: | $436 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 161 |
| MLS® Number: | R3049534 |
| Distance: | 1.2 km |
20622 46a Avenue
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,821 sqft |
| Price / SqFt: | $514 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,161 sqft) |
| Days on Market: | 120 |
| MLS® Number: | R3033753 |
| Distance: | 1.2 km |
4036 196 Street
| Sold Price: | $1,775,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,176 sqft |
| Price / SqFt: | $559 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,341 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3084679 |
| Distance: | 1.2 km |
20060 43a Avenue
| Asking Price: | $1,690,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,623 sqft |
| Price / SqFt: | $644 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,388 sqft) |
| Days on Market: | 180 |
| MLS® Number: | R3070588 |
| Distance: | 353 m |
20492 43 Avenue
| Asking Price: | $1,698,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,811 sqft |
| Price / SqFt: | $604 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,156 sqft) |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3092160 |
| Distance: | 621 m |
20281 47a Avenue
| Asking Price: | $1,174,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,686 sqft |
| Price / SqFt: | $437 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,583 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3117686 |
| Distance: | 1.2 km |
20571 46a Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,678 sqft |
| Price / SqFt: | $560 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,497 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3123854 |
| Distance: | 1.2 km |
20290 Grade Crescent
| Asking Price: | $1,185,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,582 sqft |
| Price / SqFt: | $459 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,199 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3101588 |
| Distance: | 1.3 km |
20675 46a Avenue
| Asking Price: | $1,448,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,009 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 88 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,155 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3117400 |
| Distance: | 1.3 km |