







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,364 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,653 sqft |
| Age | 4 years (2022) |
| Property Info |
| Property Type | Row House (Non-Strata) |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 030-769-426 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
20185 83 Avenue
| Sold Price: | $1,180,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,503 sqft |
| Price / SqFt: | $471 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3080978 |
| Distance: | 6 m |
20181 83 Avenue
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,181 sqft |
| Price / SqFt: | $504 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3101202 |
| Distance: | 7 m |
20171 83 Avenue
| Sold Price: | $1,130,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,451 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,092 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3090853 |
| Distance: | 43 m |
#9 8370 202b Street
| Sold Price: | $1,065,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | $333 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,323 sqft |
| Price / SqFt: | $458 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3102831 |
| Distance: | 140 m |
20135 83 Avenue
| Sold Price: | $1,115,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,076 sqft |
| Price / SqFt: | $537 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3111228 |
| Distance: | 147 m |
20267 82b Avenue
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,571 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,261 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3095388 |
| Distance: | 147 m |
#136 20180 84 Avenue
| Asking Price: | $1,059,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $338 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,209 sqft |
| Price / SqFt: | $479 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124662 |
| Distance: | 137 m |
8142 202 Street
| Asking Price: | $1,279,890 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,293 sqft |
| Price / SqFt: | $558 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3122451 |
| Distance: | 331 m |
8133 202 Street
| Asking Price: | $1,288,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,507 sqft |
| Price / SqFt: | $514 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,029 sqft) |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3093483 |
| Distance: | 350 m |
#16 8217 204b Street
| Asking Price: | $1,259,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | $477 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,722 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3101967 |
| Distance: | 525 m |
#9 8567 204 Street
| Asking Price: | $1,298,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | $1,031 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,252 sqft |
| Price / SqFt: | $399 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118593 |
| Distance: | 610 m |
#73 20498 82 Avenue
| Asking Price: | $1,059,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | $319 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,214 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3117840 |
| Distance: | 702 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $754,000 | $506,000 | $1,260,000 | -3.3% |
| 2025 | $820,000 | $483,000 | $1,303,000 | +1.8% |
| 2024 | $814,000 | $466,000 | $1,280,000 | +8.5% |
| 2023 | $703,000 | $477,000 | $1,180,000 | +68.1% |
| 2022 | $598,000 | $104,000 | $702,000 | +27.6% |
| 2021 | $550,000 | $0 | $550,000 | +7.0% |
| 2020 | $514,000 | $0 | $514,000 | - |