






























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,805 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,948 sqft |
| Age | 44 years (1982) |
| Land |
| Land Size | 0.26 ac (11,238 sqft) |
| Land Frontage | 39 ft |
| Land Dimensions | 39 x 158.80 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 002-746-921 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
19971 39a Avenue
| Sold Price: | $1,365,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,619 sqft |
| Price / SqFt: | $843 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,024 sqft) |
| Days on Market: | 123 |
| MLS® Number: | R3066942 |
| Distance: | 261 m |
4226 199a Street
| Sold Price: | $1,711,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,396 sqft |
| Price / SqFt: | $714 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.35 ac. (15,216 sqft) |
| Days on Market: | 94 |
| MLS® Number: | R3064409 |
| Distance: | 502 m |
4223 200a Street
| Sold Price: | $1,070,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,212 sqft |
| Price / SqFt: | $484 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,761 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3104283 |
| Distance: | 548 m |
4223 200a Street
| Sold Price: | $1,070,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,212 sqft |
| Price / SqFt: | $484 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,761 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3098596 |
| Distance: | 548 m |
4229 196b Street
| Sold Price: | $1,660,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,434 sqft |
| Price / SqFt: | $682 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.50 ac. (21,777 sqft) |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3051658 |
| Distance: | 571 m |
20037 37a Avenue
| Sold Price: | $1,175,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,092 sqft |
| Price / SqFt: | $562 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,888 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3102947 |
| Distance: | 645 m |
4185 199a Crescent
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,995 sqft |
| Price / SqFt: | $701 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (11,020 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3119652 |
| Distance: | 307 m |
19847 38a Avenue
| Asking Price: | $1,450,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,130 sqft |
| Price / SqFt: | $681 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,019 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3127301 |
| Distance: | 334 m |
4108 196 Street
| Asking Price: | $1,090,000 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,671 sqft |
| Price / SqFt: | $652 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,704 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121294 |
| Distance: | 479 m |
4257 199a Street
| Asking Price: | $1,699,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,125 sqft |
| Price / SqFt: | $800 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.42 ac. (18,510 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3107496 |
| Distance: | 520 m |
4215 200a Street
| Asking Price: | $1,450,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,087 sqft |
| Price / SqFt: | $695 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,761 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123082 |
| Distance: | 552 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,165,000 | $214,000 | $1,379,000 | -3.9% |
| 2025 | $1,204,000 | $231,000 | $1,435,000 | -1.4% |
| 2024 | $1,206,000 | $249,000 | $1,455,000 | +5.3% |
| 2023 | $1,137,000 | $245,000 | $1,382,000 | +1.6% |
| 2022 | $1,117,000 | $243,000 | $1,360,000 | +36.5% |
| 2021 | $815,000 | $181,000 | $996,000 | +7.4% |
| 2020 | $777,000 | $150,000 | $927,000 | -5.6% |
| 2019 | $769,000 | $213,000 | $982,000 | +7.2% |
| 2018 | $721,000 | $195,000 | $916,000 | +10.8% |
| 2017 | $616,000 | $211,000 | $827,000 | - |