







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,504 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,826 sqft |
| Age | 4 years (2022) |
| Land |
| Land Size | 0.07 ac (2,954 sqft) |
| Land Frontage | 32.15 ft |
| Land Dimensions | 9.8 x ? m |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 031-344-445 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
19627 75 Avenue
| Sold Price: | $1,510,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,716 sqft |
| Price / SqFt: | $556 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,893 sqft) |
| Days on Market: | 145 |
| MLS® Number: | R3052813 |
| Distance: | 370 m |
7331 196 Street
| Sold Price: | $1,320,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,123 sqft |
| Price / SqFt: | $423 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,576 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3066814 |
| Distance: | 622 m |
7241 197 Street
| Sold Price: | $1,247,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,277 sqft |
| Price / SqFt: | $381 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,358 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3058979 |
| Distance: | 696 m |
19879 72 Avenue
| Sold Price: | $1,295,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,492 sqft |
| Price / SqFt: | $520 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,847 sqft) |
| Days on Market: | 292 |
| MLS® Number: | R3000024 |
| Distance: | 698 m |
7251 196 Street
| Sold Price: | $1,435,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,179 sqft |
| Price / SqFt: | $451 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,342 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3069176 |
| Distance: | 748 m |
7354 200b Street
| Sold Price: | $1,420,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,249 sqft |
| Price / SqFt: | $437 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,735 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3059935 |
| Distance: | 763 m |
19756 74a Avenue
| Asking Price: | $1,829,900 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,522 sqft |
| Price / SqFt: | $520 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,928 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3124269 |
| Distance: | 261 m |
19671 76a Avenue
| Asking Price: | $1,599,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,803 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,047 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115037 |
| Distance: | 342 m |
19619 75 Avenue
| Asking Price: | $1,525,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,757 sqft |
| Price / SqFt: | $553 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,895 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3107688 |
| Distance: | 388 m |
7260 197 Street
| Asking Price: | $1,699,900 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,374 sqft |
| Price / SqFt: | $504 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,714 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123576 |
| Distance: | 617 m |
19913 72 Avenue
| Asking Price: | $1,499,890 |
| Listing Date: | 2025-Sep-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,113 sqft |
| Price / SqFt: | $482 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,924 sqft) |
| Days on Market: | 267 |
| MLS® Number: | R3041984 |
| Distance: | 719 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $830,000 | $711,000 | $1,541,000 | -2.2% |
| 2025 | $899,000 | $677,000 | $1,576,000 | -0.5% |
| 2024 | $959,000 | $625,000 | $1,584,000 | +30.6% |
| 2023 | $858,000 | $355,000 | $1,213,000 | +55.3% |
| 2022 | $781,000 | $0 | $781,000 | - |