







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,283 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 5,822 sqft |
| Age | 1 year (2025) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,000 sqft) |
| Land Frontage | 67.71 ft |
| Land Dimensions | 67.71 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 8 |
| Bathrooms | 9 |
| PID | 030-898-846 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
19730 33a Avenue
| Sold Price: | $2,371,430 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 9 |
| Floor Area: | 5,811 sqft |
| Price / SqFt: | $408 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 73 |
| MLS® Number: | R3076690 |
| Distance: | 20 m |
3278 198 Street
| Sold Price: | $2,372,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 9 |
| Floor Area: | 6,376 sqft |
| Price / SqFt: | $372 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,018 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3075956 |
| Distance: | 186 m |
19727 31b Avenue
| Sold Price: | $2,214,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 5,835 sqft |
| Price / SqFt: | $379 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,093 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3119124 |
| Distance: | 295 m |
19692 31b Avenue
| Sold Price: | $2,475,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 9 |
| Floor Area: | 6,640 sqft |
| Price / SqFt: | $373 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,273 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3054218 |
| Distance: | 354 m |
2723 201 Street
| Sold Price: | $2,104,760 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 9 |
| Floor Area: | 5,748 sqft |
| Price / SqFt: | $366 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,047 sqft) |
| Days on Market: | 104 |
| MLS® Number: | R3072020 |
| Distance: | 1.4 km |
17223 59 Avenue
| Sold Price: | $2,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 5,359 sqft |
| Price / SqFt: | $383 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,491 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3082174 |
| Distance: | 7.2 km |
19718 33 Avenue
| Asking Price: | $2,138,890 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 9 |
| Floor Area: | 5,104 sqft |
| Price / SqFt: | $419 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,001 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3121768 |
| Distance: | 89 m |
19704 31a Avenue
| Asking Price: | $2,499,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 9 |
| Floor Area: | 5,903 sqft |
| Price / SqFt: | $423 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,282 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3117288 |
| Distance: | 445 m |
2731 201 Street
| Asking Price: | $2,200,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 9 |
| Floor Area: | 5,562 sqft |
| Price / SqFt: | $396 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,998 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3103380 |
| Distance: | 1.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,195,000 | $1,270,000 | $2,465,000 | +92.7% |
| 2025 | $1,279,000 | $0 | $1,279,000 | +7.1% |
| 2024 | $1,194,000 | $0 | $1,194,000 | +1.4% |
| 2023 | $1,177,000 | $0 | $1,177,000 | +5.7% |
| 2022 | $1,114,000 | $0 | $1,114,000 | +53.9% |
| 2021 | $724,000 | $0 | $724,000 | +38.2% |
| 2020 | $524,000 | $0 | $524,000 | - |