







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,518 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,391 sqft |
| Age | 3 years (2023) |
| Land |
| Land Size | 0.06 ac (2,507 sqft) |
| Land Frontage | 24.75 ft |
| Land Dimensions | 24.75 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 031-378-633 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
7577 197 Street
| Sold Price: | $1,185,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,307 sqft |
| Price / SqFt: | $514 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 100 |
| MLS® Number: | R3070719 |
| Distance: | 161 m |
7621 197 Street
| Sold Price: | $1,233,330 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,757 sqft |
| Price / SqFt: | $447 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,413 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3072254 |
| Distance: | 272 m |
#13 19501 74 Avenue
| Sold Price: | $879,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $357 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,934 sqft |
| Price / SqFt: | $454 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3082251 |
| Distance: | 280 m |
#11 19501 74 Avenue
| Sold Price: | $899,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | $357 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3088823 |
| Distance: | 280 m |
7381 197 Street
| Sold Price: | $1,220,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,672 sqft |
| Price / SqFt: | $457 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,290 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3089451 |
| Distance: | 291 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263114433/83dcefb7.jpeg)
7653 197 Street
| Sold Price: | $1,238,090 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,757 sqft |
| Price / SqFt: | $449 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,413 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3092806 |
| Distance: | 329 m |
19682 75a Avenue
| Asking Price: | $1,396,000 |
| Listing Date: | 2025-Jun-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,468 sqft |
| Price / SqFt: | $566 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,073 sqft) |
| Days on Market: | 352 |
| MLS® Number: | R3012974 |
| Distance: | 69 m |
19628 75a Avenue
| Asking Price: | $1,200,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,307 sqft |
| Price / SqFt: | $520 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,376 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113820 |
| Distance: | 70 m |
7495 197 Street
| Asking Price: | $1,198,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,468 sqft |
| Price / SqFt: | $485 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,291 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3118937 |
| Distance: | 109 m |
7424 196 Street
| Asking Price: | $1,199,900 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,425 sqft |
| Price / SqFt: | $495 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,291 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126414 |
| Distance: | 191 m |
19643 74 Avenue
| Asking Price: | $1,199,900 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,485 sqft |
| Price / SqFt: | $483 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,336 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3126071 |
| Distance: | 195 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $825,000 | $475,000 | $1,300,000 | -3.6% |
| 2025 | $897,000 | $452,000 | $1,349,000 | +1.6% |
| 2024 | $891,000 | $437,000 | $1,328,000 | +104.3% |
| 2023 | $631,000 | $19,100 | $650,100 | +23.8% |
| 2022 | $525,000 | $0 | $525,000 | - |