






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 3,289 sqft |
| Age |
| Newly Built |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,767 sqft) |
| Land Frontage | 45.93 ft |
| Land Dimensions | 14 x ? m |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 031-358-047 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $910,000 | $690,000 | $1,600,000 | +40.5% |
| 2025 | $985,000 | $154,000 | $1,139,000 | +8.4% |
| 2024 | $1,051,000 | $0 | $1,051,000 | +10.9% |
| 2023 | $948,000 | $0 | $948,000 | +10.0% |
| 2022 | $862,000 | $0 | $862,000 | - |
19675 78a Avenue
| Sold Price: | $1,830,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,837 sqft |
| Price / SqFt: | $477 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,839 sqft) |
| Days on Market: | 109 |
| MLS® Number: | R3043961 |
| Distance: | 167 m |
19786 75b Avenue
| Sold Price: | $1,510,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,826 sqft |
| Price / SqFt: | $534 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,954 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3106692 |
| Distance: | 567 m |
19627 75 Avenue
| Sold Price: | $1,510,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,716 sqft |
| Price / SqFt: | $556 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,893 sqft) |
| Days on Market: | 145 |
| MLS® Number: | R3052813 |
| Distance: | 599 m |
7301 196a Street
| Sold Price: | $1,544,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,695 sqft |
| Price / SqFt: | $418 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,606 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3094201 |
| Distance: | 1.0 km |
19358 73b Avenue
| Sold Price: | $1,499,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,611 sqft |
| Price / SqFt: | $415 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,876 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3074253 |
| Distance: | 1.1 km |
7251 196 Street
| Sold Price: | $1,435,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,179 sqft |
| Price / SqFt: | $451 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,342 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3069176 |
| Distance: | 1.1 km |
19667 76b Avenue
| Asking Price: | $1,988,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,644 sqft |
| Price / SqFt: | $546 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,041 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3101826 |
| Distance: | 196 m |
19671 76a Avenue
| Asking Price: | $1,599,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,803 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,047 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115037 |
| Distance: | 274 m |
7545 197a Street
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,956 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,350 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3117350 |
| Distance: | 542 m |
19619 75 Avenue
| Asking Price: | $1,525,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,757 sqft |
| Price / SqFt: | $553 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,895 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3107688 |
| Distance: | 600 m |
19660 75 Avenue
| Asking Price: | $1,850,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,829 sqft |
| Price / SqFt: | $483 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,368 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3112512 |
| Distance: | 644 m |