







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,212 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,905 sqft |
| Age | 16 years (2010) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 028-160-771 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
#2 9590 216 Street
| Sold Price: | $1,115,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | $406 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,358 sqft |
| Price / SqFt: | $473 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3088866 |
| Distance: | 112 m |
#15 9584 216 Street
| Sold Price: | $878,750 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | $442 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,370 sqft |
| Price / SqFt: | $371 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 234 |
| MLS® Number: | R3009407 |
| Distance: | 167 m |
#7 9025 216 Street
| Sold Price: | $840,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | $631 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,621 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3083893 |
| Distance: | 1.1 km |
#63 9025 216 Street
| Sold Price: | $820,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | $602 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,541 sqft |
| Price / SqFt: | $532 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 190 |
| MLS® Number: | R3047066 |
| Distance: | 1.1 km |
#11 8863 216 Street
| Sold Price: | $875,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | $422 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,110 sqft |
| Price / SqFt: | $415 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3093320 |
| Distance: | 1.5 km |
#75 9045 Walnut Grove Drive
| Sold Price: | $820,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | $548 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,567 sqft |
| Price / SqFt: | $523 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3086044 |
| Distance: | 1.5 km |
#42 21704 96 Avenue
| Asking Price: | $1,089,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | $427 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,278 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3107125 |
| Distance: | 0 m |
#8 9590 216 Street
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $369 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,217 sqft |
| Price / SqFt: | $496 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3100364 |
| Distance: | 112 m |
#36 9025 216 Street
| Asking Price: | $1,018,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $741 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,930 sqft |
| Price / SqFt: | $527 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3100064 |
| Distance: | 1.1 km |
#21 8863 216 Street
| Asking Price: | $868,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | $403 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,979 sqft |
| Price / SqFt: | $439 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3106923 |
| Distance: | 1.5 km |
#65 9045 Walnut Grove Drive
| Asking Price: | $819,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | $536 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,542 sqft |
| Price / SqFt: | $532 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114375 |
| Distance: | 1.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $719,000 | $166,000 | $885,000 | -7.7% |
| 2025 | $779,000 | $180,000 | $959,000 | +6.0% |
| 2024 | $735,000 | $170,000 | $905,000 | -6.3% |
| 2023 | $784,000 | $182,000 | $966,000 | +13.8% |
| 2022 | $615,000 | $234,000 | $849,000 | +41.0% |
| 2021 | $436,000 | $166,000 | $602,000 | +1.0% |
| 2020 | $432,000 | $164,000 | $596,000 | -8.7% |
| 2019 | $467,000 | $186,000 | $653,000 | -1.2% |
| 2018 | $479,000 | $182,000 | $661,000 | +9.1% |
| 2017 | $430,000 | $176,000 | $606,000 | - |