







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,337 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,518 sqft |
| Age | 6 years (2020) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 031-055-010 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
#8 21858 47b Avenue
| Sold Price: | $1,188,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | $527 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,523 sqft |
| Price / SqFt: | $471 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3120833 |
| Distance: | 0 m |
#56 4967 220 Street
| Sold Price: | $1,045,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | $636 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,185 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3084289 |
| Distance: | 506 m |
#34 21867 50 Avenue
| Sold Price: | $962,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | $624 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,288 sqft |
| Price / SqFt: | $421 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3082186 |
| Distance: | 570 m |
#10 21688 52 Avenue
| Sold Price: | $905,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | $356 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,977 sqft |
| Price / SqFt: | $458 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3103257 |
| Distance: | 919 m |
#6 22334 48 Avenue
| Sold Price: | $910,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,351 sqft |
| Price / SqFt: | $387 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3070931 |
| Distance: | 985 m |
#8 22334 48 Avenue
| Sold Price: | $890,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | $448 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,920 sqft |
| Price / SqFt: | $464 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 120 |
| MLS® Number: | R3051980 |
| Distance: | 985 m |
#48 22057 49 Avenue
| Asking Price: | $1,400,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | $507 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,141 sqft |
| Price / SqFt: | $446 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3104469 |
| Distance: | 565 m |
#4 20582 67 Avenue
| Asking Price: | $1,049,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $439 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,109 sqft |
| Price / SqFt: | $497 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3122815 |
| Distance: | 4.6 km |
#56 20449 66 Avenue
| Asking Price: | $899,999 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | $380 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,908 sqft |
| Price / SqFt: | $472 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3117714 |
| Distance: | 4.7 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $851,000 | $350,000 | $1,201,000 | -7.3% |
| 2025 | $918,000 | $377,000 | $1,295,000 | +4.3% |
| 2024 | $880,000 | $362,000 | $1,242,000 | -1.8% |
| 2023 | $896,000 | $369,000 | $1,265,000 | +12.8% |
| 2022 | $713,000 | $408,000 | $1,121,000 | +26.0% |
| 2021 | $566,000 | $324,000 | $890,000 | - |