































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,502 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,363 sqft |
| Age | 38 years (1988) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 012-892-408 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
#114 9561 207 Street
| Sold Price: | $801,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | $460 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,463 sqft |
| Price / SqFt: | $548 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3091851 |
| Distance: | 278 m |
#23 9208 208 Street
| Sold Price: | $830,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $472 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,603 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3088022 |
| Distance: | 666 m |
#159 20391 96 Avenue
| Sold Price: | $695,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $472 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,536 sqft |
| Price / SqFt: | $452 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3109353 |
| Distance: | 786 m |
#17 8968 208 Street
| Sold Price: | $740,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | $447 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,633 sqft |
| Price / SqFt: | $453 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 144 |
| MLS® Number: | R3037438 |
| Distance: | 1.1 km |
#15 9045 Walnut Grove Drive
| Sold Price: | $809,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | $528 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,498 sqft |
| Price / SqFt: | $540 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3088100 |
| Distance: | 1.2 km |
#75 9045 Walnut Grove Drive
| Sold Price: | $820,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | $548 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,567 sqft |
| Price / SqFt: | $523 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3086044 |
| Distance: | 1.2 km |
#113 9561 207th Street
| Asking Price: | $749,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | $460 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,453 sqft |
| Price / SqFt: | $516 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115176 |
| Distance: | 278 m |
#22 9208 208 Street
| Asking Price: | $859,900 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $528 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,679 sqft |
| Price / SqFt: | $512 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3123830 |
| Distance: | 666 m |
#40 9525 204 Street
| Asking Price: | $829,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | $472 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,673 sqft |
| Price / SqFt: | $496 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3112395 |
| Distance: | 876 m |
#98 9525 204 Street
| Asking Price: | $849,999 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | $478 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,656 sqft |
| Price / SqFt: | $513 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110712 |
| Distance: | 876 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $614,000 | $119,000 | $733,000 | -1.9% |
| 2025 | $626,000 | $121,000 | $747,000 | -0.9% |
| 2024 | $632,000 | $122,000 | $754,000 | +1.1% |
| 2023 | $625,000 | $121,000 | $746,000 | +18.8% |
| 2022 | $491,000 | $137,000 | $628,000 | +28.2% |
| 2021 | $383,000 | $107,000 | $490,000 | +0.8% |
| 2020 | $374,000 | $112,000 | $486,000 | -5.3% |
| 2019 | $396,000 | $117,000 | $513,000 | +10.6% |
| 2018 | $345,000 | $119,000 | $464,000 | +15.1% |
| 2017 | $285,000 | $118,000 | $403,000 | - |