




























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,188 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,979 sqft |
| Age | 59 years (1967) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,500 sqft) |
| Land Frontage | 75 ft |
| Land Dimensions | 75 x 100 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 010-547-029 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Ladner Agents
4967 59 Street
| Sold Price: | $1,375,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,948 sqft |
| Price / SqFt: | $706 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,520 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3106558 |
| Distance: | 251 m |
4838 57 Street
| Sold Price: | $1,167,500 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,153 sqft |
| Price / SqFt: | $542 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,750 sqft) |
| Days on Market: | 125 |
| MLS® Number: | R3076846 |
| Distance: | 670 m |
5213 Walnut Place
| Sold Price: | $1,270,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,150 sqft |
| Price / SqFt: | $591 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,118 sqft) |
| Days on Market: | 132 |
| MLS® Number: | R3068725 |
| Distance: | 845 m |
5681 47a Avenue
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $50 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,842 sqft |
| Price / SqFt: | $597 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,756 sqft) |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3099958 |
| Distance: | 910 m |
#1 4756 62 Street
| Sold Price: | $1,063,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | $65 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,776 sqft |
| Price / SqFt: | $599 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,495 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3099612 |
| Distance: | 918 m |
4939 Linden Drive
| Sold Price: | $1,290,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,685 sqft |
| Price / SqFt: | $766 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,362 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3060154 |
| Distance: | 1.0 km |
6039 46a Avenue
| Asking Price: | $1,398,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,131 sqft |
| Price / SqFt: | $656 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,983 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123519 |
| Distance: | 927 m |
4881 63a Street
| Asking Price: | $1,428,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,636 sqft |
| Price / SqFt: | $873 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,210 sqft) |
| Days on Market: | 130 |
| MLS® Number: | R3080426 |
| Distance: | 928 m |
5463 50 Avenue
| Asking Price: | $1,189,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,815 sqft |
| Price / SqFt: | $655 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,277 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3113398 |
| Distance: | 966 m |
4770 54a Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,009 sqft |
| Price / SqFt: | $696 |
| Age: | 96 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,888 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102166 |
| Distance: | 1.1 km |
6159 45 Avenue
| Asking Price: | $1,288,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,877 sqft |
| Price / SqFt: | $686 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,968 sqft) |
| Days on Market: | 203 |
| MLS® Number: | R3064970 |
| Distance: | 1.2 km |
6167 45 Avenue
| Asking Price: | $1,368,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,469 sqft |
| Price / SqFt: | $554 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,967 sqft) |
| Days on Market: | 140 |
| MLS® Number: | R3076824 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,287,000 | $55,400 | $1,342,400 | -0.7% |
| 2023 | $1,300,000 | $51,500 | $1,351,500 | +10.7% |
| 2022 | $1,152,000 | $69,400 | $1,221,400 | +34.7% |
| 2021 | $865,000 | $41,700 | $906,700 | +4.5% |
| 2020 | $826,000 | $41,700 | $867,700 | - |