This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 2,486 sqft |
| 55 years (1971) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,500 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 125 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 010-526-129 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Ladner Agents
4967 59 Street
| Sold Price: | $1,375,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,948 sqft |
| Price / SqFt: | $706 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,520 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3106558 |
| Distance: | 217 m |
5954 49 Avenue
| Sold Price: | $1,490,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,393 sqft |
| Price / SqFt: | $623 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,324 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3120586 |
| Distance: | 302 m |
6129 49 Avenue
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,948 sqft |
| Price / SqFt: | $492 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,995 sqft) |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3093882 |
| Distance: | 349 m |
6096 49 Avenue
| Sold Price: | $1,425,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,338 sqft |
| Price / SqFt: | $609 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,590 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3103686 |
| Distance: | 350 m |
5814 Grove Avenue
| Sold Price: | $1,360,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,688 sqft |
| Price / SqFt: | $506 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,857 sqft) |
| Days on Market: | 109 |
| MLS® Number: | R3065756 |
| Distance: | 397 m |
5118 Cooper Place
| Sold Price: | $1,345,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,297 sqft |
| Price / SqFt: | $586 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,650 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3092704 |
| Distance: | 405 m |
5716 48b Avenue
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,636 sqft |
| Price / SqFt: | $493 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,550 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3087822 |
| Distance: | 657 m |
6343 Crescent Place
| Asking Price: | $1,430,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,507 sqft |
| Price / SqFt: | $570 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,059 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107533 |
| Distance: | 661 m |
6039 46a Avenue
| Asking Price: | $1,398,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,131 sqft |
| Price / SqFt: | $656 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,983 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123519 |
| Distance: | 740 m |
5574 49 Avenue
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,735 sqft |
| Price / SqFt: | $475 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3083179 |
| Distance: | 881 m |
6167 45 Avenue
| Asking Price: | $1,368,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,469 sqft |
| Price / SqFt: | $554 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,967 sqft) |
| Days on Market: | 140 |
| MLS® Number: | R3076824 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,212,000 | $40,100 | $1,252,100 | -0.5% |
| 2024 | $1,209,000 | $49,200 | $1,258,200 | +6.8% |
| 2023 | $1,129,000 | $49,200 | $1,178,200 | +10.0% |
| 2022 | $1,013,000 | $58,100 | $1,071,100 | +26.4% |
| 2021 | $805,000 | $42,300 | $847,300 | +9.3% |
| 2020 | $733,000 | $42,300 | $775,300 | - |