






























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 2,623 sqft |
| Age |
| Newly Built |
| Land |
| Land Frontage | 33.92 ft |
| Land Dimensions | 10.34 x 33.51 m |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 032-730-128 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Ladner Agents
4810 42a Avenue
| Sold Price: | $1,498,900 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 2,126 sqft |
| Price / SqFt: | $705 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3084033 |
| Distance: | 17 m |
4808 42a Avenue
| Sold Price: | $1,498,900 |
| Sold Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,598 sqft |
| Price / SqFt: | $577 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3086734 |
| Distance: | 21 m |
1146 Skana Drive
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,260 sqft |
| Price / SqFt: | $506 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,969 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3092433 |
| Distance: | 6.2 km |
5483 7 Avenue
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 2,816 sqft |
| Price / SqFt: | $515 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,235 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3090413 |
| Distance: | 7.3 km |
#23 10388 No. 2 Road
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | $500 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,010 sqft |
| Price / SqFt: | $771 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 204 |
| MLS® Number: | R3021123 |
| Distance: | 8.1 km |
4228 Williams Road
| Sold Price: | $1,800,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,050 sqft |
| Price / SqFt: | $878 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,253 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3074411 |
| Distance: | 9.3 km |
4818 42a Avenue
| Asking Price: | $1,498,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 2,604 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102377 |
| Distance: | 5 m |
5668 10a Avenue
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,765 sqft |
| Price / SqFt: | $578 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,116 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109493 |
| Distance: | 6.7 km |
#1 10700 Aragon Road
| Asking Price: | $1,799,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,054 sqft |
| Price / SqFt: | $876 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,618 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116099 |
| Distance: | 6.9 km |
#2 10700 Aragon Road
| Asking Price: | $1,799,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,062 sqft |
| Price / SqFt: | $873 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,618 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116139 |
| Distance: | 6.9 km |
Assessment and tax information is not available for this property.