














































































| Pricing | |
| Asking Price | $1,449,500 |
| Price per Floor SqFt | $472 |
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,495 |
| Home Details | |
| Floor Area | 3,070 sqft |
| Age | 5 years (2021) |
| Land | |
| Land Size | 0.16 ac (6,970 sqft) |
| Land Frontage | 40 ft |
| Price per Land SqFt | $207.96 |
| Property Info | |
| Property Type | House |
| Style of House | Other |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold |
| PID | 030-245-613 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $454,000 | $902,000 | $1,356,000 | -0.1% |
| 2025 | $429,000 | $929,000 | $1,358,000 | -3.5% |
| 2023 | $389,000 | $1,018,000 | $1,407,000 | +15.2% |
| 2022 | $389,000 | $832,000 | $1,221,000 | +307.7% |
| 2021 | $286,000 | $13,500 | $299,500 | +1.9% |
| 2020 | $294,000 | $0 | $294,000 | - |
Asking Price is 6.9% higher than Assessed Value (2026).
1260 JACK SMITH Road
| Asking Price: | $1,500,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,202 sqft |
| Price / SqFt: | $468 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,970 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | 10383392 |
| Distance: | 35 m |
1070 Emslie Street
| Asking Price: | $1,489,900 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,146 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,890 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | 10386117 |
| Distance: | 216 m |
772 Kuipers Crescent
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,580 sqft |
| Price / SqFt: | $391 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,405 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | 10377975 |
| Distance: | 922 m |
737 Kuipers Crescent
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,374 sqft |
| Price / SqFt: | $355 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,405 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | 10379795 |
| Distance: | 982 m |
610 Arrowleaf Lane
| Asking Price: | $1,100,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,081 sqft |
| Price / SqFt: | $357 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,534 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | 10380246 |
| Distance: | 1.4 km |
1544 Woodridge Road
| Asking Price: | $1,275,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,082 sqft |
| Price / SqFt: | $414 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.40 ac. (17,424 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | 10386230 |
| Distance: | 1.4 km |