







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 2,258 sqft |
| Age |
| 1 year (2025) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,051 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 032-747-748 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted N. Delta Agents
10739 Vista Place
| Sold Price: | $1,290,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,258 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,051 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3105050 |
| Distance: | 15 m |
#76 10489 Delsom Crescent
| Sold Price: | $1,067,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | $516 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,031 sqft |
| Price / SqFt: | $525 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 101 |
| MLS® Number: | R3068067 |
| Distance: | 633 m |
7801 116 Street
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,431 sqft |
| Price / SqFt: | $535 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,600 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3097294 |
| Distance: | 1.8 km |
11739 80 Avenue
| Sold Price: | $1,280,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,413 sqft |
| Price / SqFt: | $530 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,640 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3079985 |
| Distance: | 2.1 km |
11790 80 Avenue
| Sold Price: | $1,133,000 |
| Sold Date: | 2026-May-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,070 sqft |
| Price / SqFt: | $547 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,969 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3100763 |
| Distance: | 2.1 km |
8869 115 Street
| Sold Price: | $1,245,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,573 sqft |
| Price / SqFt: | $484 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,364 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3077424 |
| Distance: | 2.3 km |
8237 110 Street
| Asking Price: | $1,398,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,698 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,300 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112619 |
| Distance: | 668 m |
8549 111 Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,229 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 132 |
| MLS® Number: | R3079815 |
| Distance: | 1.2 km |
Assessment and tax information is not available for this property.