



























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,509 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,921 sqft |
| Age | 12 years (2014) |
| Floor Area (Guest House) | 220 sqft |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,260 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 110 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 006-609-104 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted N. Delta Agents
11046 80 Avenue
| Sold Price: | $1,778,000 |
| Sold Date: | 2026-May-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,427 sqft |
| Price / SqFt: | $402 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,943 sqft) |
| Days on Market: | 100 |
| MLS® Number: | R3089577 |
| Distance: | 377 m |
10876 78a Avenue
| Sold Price: | $1,770,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,650 sqft |
| Price / SqFt: | $381 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,991 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3090742 |
| Distance: | 734 m |
10577 Delsom Crescent
| Sold Price: | $1,770,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,107 sqft |
| Price / SqFt: | $431 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,490 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3105543 |
| Distance: | 1.3 km |
8817 Stegavik Court
| Sold Price: | $1,705,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,974 sqft |
| Price / SqFt: | $429 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,269 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3046664 |
| Distance: | 2.1 km |
7663 127 Street
| Sold Price: | $2,050,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,730 sqft |
| Price / SqFt: | $550 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,222 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3102921 |
| Distance: | 3.0 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263086937/83dcefb7.jpeg)
9222 125 Street
| Sold Price: | $1,870,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,050 sqft |
| Price / SqFt: | $370 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,803 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3065310 |
| Distance: | 3.6 km |
7878 108 Street
| Asking Price: | $1,874,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,157 sqft |
| Price / SqFt: | $364 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,918 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3099562 |
| Distance: | 842 m |
7684 115a Street
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,965 sqft |
| Price / SqFt: | $479 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,700 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3123644 |
| Distance: | 882 m |
11214 Lyon Road
| Asking Price: | $2,480,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,005 sqft |
| Price / SqFt: | $496 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,952 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3096947 |
| Distance: | 2.1 km |
7002 W Brewster Drive
| Asking Price: | $2,199,890 |
| Listing Date: | 2025-Jun-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,010 sqft |
| Price / SqFt: | $549 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 341 |
| MLS® Number: | R3018168 |
| Distance: | 2.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,230,000 | $814,000 | $2,044,000 | -4.4% |
| 2025 | $1,341,000 | $797,000 | $2,138,000 | -0.2% |
| 2023 | $1,354,000 | $788,000 | $2,142,000 | +7.5% |
| 2022 | $1,205,000 | $788,000 | $1,993,000 | +34.2% |
| 2021 | $891,000 | $594,000 | $1,485,000 | +12.8% |
| 2020 | $807,000 | $510,000 | $1,317,000 | - |